„Mohu potvrdit, že od začátku roku do konce srpna eviduje Policie ČR na Mladoboleslavsku třicet případů sebevraždy," konstatuje policejní mluvčí David Schön.

Kromě toho, že děsivé číslo znamená třicet zmařených životů, znamená také jednu osobní tragédii každý osmý den a v neposlední řadě obrovský nárůst. Například ve srovnání s rokem 2002, který v tomto ohledu dlouhá léta platil s počtem 33 sebevražd za nejtragičtější, je vidět, že situace je stále naléhavější.

„Výzkumy potvrzují, že nejčastěji k sebevraždám dochází na jaře, na podzim a v době vánočních svátků, tedy v obdobích, kdy se nejčastěji objevují depresivní stavy," vysvětluje Renata Nekolová, provozovatelka Linky důvěry SOS a Centra psychoterapie.

Odborníci se shodují, že příčinou bývá především sociální nejistota, která se v posledních letech ještě stupňuje. Člověk může snadno přijít o práci, dostat se do dluhů a začít trpět psychickými obtížemi, ze kterých bez cizí pomoci nemusí nalézt cestu.

Muži si berou život častěji

K sebevraždě se ve většině případů odhodlávají muži. V tomto ohledu není Mladoboleslavsko výjimkou. Podařilo se nám zjistit, že z letošních 30 sebevrahů bylo přinejmenším dvaadvacet mužů a pouhé tři ženy. Přestože pohlaví pěti osob neznáme, čísla odpovídají průměru muži páchají sebevraždy obecně čtyřikrát až pětkrát častěji než ženy.

V čem se však Mladá Boleslav vymyká, je rostoucí počet sebevražd. „Zatímco jinde toto číslo klesá, na Mladoboleslavsku je to přesně naopak. Důvod neznáme, ale lze soudit, že to má souvislost s průmyslovým charakterem města a regionu," odhaduje Renata Nekolová.

Jak už bylo řečeno a napsáno mnohokrát, s psychickou nemocí, jako je deprese, člověk nemůže dlouhodobě bojovat na vlastní pěst. Požádat o pomoc přece není ukázka slabosti. Člověka může zachránit i jediný telefonát na číslo Linky důvěry. Stačí jen vytočit číslo 326 741 481.