„Středočeští policisté zkontrolovali celkem 1849 vozidel, kdy zjistili 347 přestupků,“ konstatoval. Naprostou většinu prohřešků proti pravidlům, celkem 330, vyřešili pokutami vyměřenými na místě. Jestliže jejich součet dosáhl 166 tisíc korun, znamená to, že v průměru na jedno provinění vychází sankce ve výši pětistovky. „Zbylých 17 přestupků policisté oznámili k projednání správnímu orgánu,“ uvedl dále Truxa.

Připomněl, že nejčastějším prohřeškem se stalo překročení rychlostních limitů; takových provinilců byla stovka. Dvaapadesátkrát hlídky odhalily nevyhovující technický stav vozidel, třicetkrát nebyly zapnuté pásy, třináct šoférů drželo při řízení telefon – a dva usedli za volant pod vlivem alkoholu. Byť je pravda, že naměřena byla i hodnota, která by v některých dovolenkových zemích „prošla“ – u nás však platí nulová tolerance.

Objevily se ale i další prohřešky. Třeba Monika Schindlová z příbramského územního odboru středočeské policie v pátek zmínila, že na Příbramsku došlo mezi 44 odhalenými přestupky i na jeden případ drog za volantem či na tři chybějící dálniční známky. I zde převažovalo překročení rychlosti: plynový pedál v příbramském okrese přehnaně přišláplo 20 přistižených řidičů.

Kontroly na silnicích, které souvisely se začátkem prázdnin, byly vyhlášeny na 30. června – a dále pak na 1. a 6. července. Tedy na dny s předpokládanou větší hustotou provozu: jednak v souvislosti se samotným začátkem prázdnin, jednak při návratu po státních svátcích. Právě ve středu 6. července se středočeští policisté důkladně zaměřili na leccos.

„Především na rychlost jízdy, dodržování pravidel silničního provozu, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, telefonování za jízdy, technický stav motorových vozidel – ale samozřejmě i na to, zda řidič neusedl před jízdou za volant pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky,“ vypočetl Truxa. Až na dětské autosedačky se také vše objevilo ve výčtu odhalených přestupků.

Mluvčí současně upozorňuje, že v průběhu letních prázdnin budou policisté ve zvýšeném dohledu nad silničním provozem pokračovat. Současně přichází s výzvou: „Chovejte se, prosím, v silničním provozu ohleduplně a tak, abyste si vy i ostatní řidiči mohli bezpečně vrátit z cest domů.“