„Strojník je poměrně pečlivý na naši techniku a zakázal nám mít ženské družstvo. Na soutěžích totiž slyšíme, jak dávají mašinám zabrat, a nám by tak ta naše dlouho nevydržela," žertuje velitel sboru Libor Jaroušek.

Jak sám přiznává, sbor už se neúčastní soutěží tolik jako dřív. „Parta, která hasiče Třebotov drží v soutěžích, jsou kluci, kteří spolu vyrůstali od mladých hasičů," říká Jaroušek. Přestože podle sboru už na mladé hasiče z jiných vesnic rychlostně nestačí, stále slaví třebotovští muži úspěchy a „velín", kde se schází, se plní poháry.

Blýskavé trofeje získávají hlavně na okrskových závodech. Avšak i na okresních soutěžích na Praze-západ obsazovali místa na vedoucích příčkách. Dnes už nestačí na mladé kluky, kteří trénují a na závodech běhají v „elasťákách". „Už stárneme, mladým klukům nemůžeme konkurovat," tvrdí velitel Libor Jaroušek.

Závodní překvapení

Přestože mají s požárním sportem muži z Třebotova zkušenosti, ještě občas je dokáží závody překvapit. „Při okresní soutěži nám začala hořet mašina," vzpomíná Marek Jaroušek, strojník, velitel družstva a také bratr Libora Jarouška. Kvůli neposlušné hadici tehdy nateklo palivo na baterku a od ní vznikl požár.

„Voda byla v hadicích, káď daleko běhali jsme kolem toho, hasili to rukama," usmívá se Marek Jaroušek. Nejvtipnější však bylo, že na akci bylo asi 60 družstev, a žádný hasič v té chvíli nevěděl, co má dělat.

Jak hlasovat pro Třebotov?Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI TREBOTOV na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Třebotova posílejte do pátku 10. dubna 2015 do 14 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonu není omezený.

Podobné zážitky nebo poháry začnou do Třebotova vozit i děti. Zatím sbor mladé hasiče nevede. To by se však mělo ještě letos změnit a navázat tak na tradici, která zde byla tři dekády od 70. let minulého století. Konečně totiž sbor sehnal vedoucí, která má dostatečné nervy na to, aby mohla vést malé požárníky.

Družstvo malých hasičů se bude zatím rozrůstat po malých krůčcích. Nejdříve se budou nabírat hlavně děti z rodinných kruhů členů sboru. Kdyby jim přišlo třicet až padesát dětí ze zdejší základní školy, zvládnout takový zájem by bylo dost obtížné.

Kulturní akce v režii hasičů

Zatímco o děti se bude sbor starat v blízké době, zábavu v obci už má v rukou nyní. Vrcholem kulturních akcí, které požárníci pořádají, je masopust, jenž se zde pořádá už čtrnáct let. „Připravujeme ho už půl roku dopředu," prozrazuje strojník Lukáš Ouřada.

Ten je i zároveň režisérem, scénáristou prostě velký šéfem který má na starost divadlo, jež je součástí jarní veselice. Na tu ročně dorazí až pět set lidí. Dříve si sbor na akci divadlo objednával. Ale protože stálo až pět tisíc a děti prý příliš nebavilo, rozhodl se Ouřada napsat divadlo vlastní.

„Loni jsme vzali Jeníčka a Mařenku a udělali z toho takovou parodii, aby to však bylo snesitelné pro děti. Líbilo se to ale i dospělým," vypráví autor. Představení sklidilo úspěch a na dobrovolném vstupné sbor vybral víc, než lidé předtím lidé zaplatili za pozvané divadelníky.

Hasiči tedy zahořeli láskou k divadlu a při letošním masopustu si vzali na paškál další pohádku. Soubor „Plamínek" přišel s představením Modrý Karkulák, které zažilo podobný úspěch jako perníková dvojička.

Pomoc výjezdové jednotky

Kromě masopustu se podílí hasiči i na dalších akcích. Kupříkladu pomáhají při dětském dni. Ten však není, jak by asi většina lidí čekala, první červnový den. „Je na konci léta, aby byla co největší účast," vysvětluje Ouřada. Pro děti hasiči připravují překážkovou dráhu, během které se zdejší „drobotina" seznámí s hasičskou technikou.

Třebotovu sbor však pomáhá i svým původním posláním zasahuje, když je třeba. Výjezdová jednotka má patnáct členů, kteří ročně vyjíždějí ku pomoci zhruba patnáctkrát. Pomocnou ruku nabízejí sousedním obcím. Hlavně při povodních, které jsou v okolí řeky Berounky poměrně obvyklé. Aby nebyli překvapeni nenadálou situací, tak třebotovský sbor na zásahy pravidelně cvičí. Na tréninky má ostatně více času než některé jiné obce.

Zatímco v jiných vesnicích je jen na hasičích, aby pomohli obci s prospěšnými pracemi, zdejší sbor se o práci dělí s technickými službami, které obec má. Požárníci tak nemusí řešit všechny pořezy stromů či úklid po výkopových pracích.

Sbor je na tom dobře nejen časově, ale i technicky. Může se chlubit cisternovým autem CAS 25, Peugeotem Boxer a starou Škodou 1203, kterou se snaží hasiči stále udržovat v provozuschopném stavu.

130 let

Kromě stříkaček PS 12, PS 18 mají zdejší hasiči i historickou stříkačku Márovku, jež pochází z roku 1934. Používají ji spíše příležitostně, neboť už se jedná přeci jen o „babičku". Nejen technika má svou historii. „Hasičský sbor existuje v obci už od roku 1886. A v příštím roce oslavíme 130. výročí vzniku," přibližuje stáří zdejších požárníků Stanislav Ouřada, starosta sboru.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce letošního června, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun. 

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ. V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. 

Reprízu naladíte v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení. Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 14. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny. 

Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.