Zhruba 27 let stojí na okraji Říčan rozestavěný skelet budovy věznice. Jelikož nedokončená stavba vadí městu, jednalo v posledních měsících s Vězeňskou službou České republiky, která je vlastníkem areálu.

Místo vězení možná vznikne centrum IZS 

Nakonec však věznice poblíž Prahy nevznikne. Prostor přechází pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. O budoucí realizaci bude tento úřad jednat s Říčany. Město už má plán, co by mohlo ze staveniště vzniknout.

„Je to obrovská plocha 80 tisíc metrů čtverečních v majetku státu, která ale nyní nemá smysluplné veřejné využití. Výhodou pozemků je blízkost k budoucímu Pražskému okruhu, a tak nás napadlo, že by zde mohlo vyrůst centrum Integrovaného záchranného systému a silniční údržby. Ve spodní části budeme usilovat o povodňovou izolační zeleň s cyklostezkou," řekl říčanský starosta Vladimír Kořen.

Je konec úvah o využití objektu 

Pozemek se nachází ve vzdálenosti několik set metrů od plánované stavby silničního okruhu kolem hlavního města. Zároveň výstavba podobného centra může podle města pomoci hasičům, záchranářům a policistům s nedostatkem moderních prostor, se kterým se v Říčanech potýkají.

„Ředitelství silnic a dálnic už zadalo studii pro vybudování centra. Původní plán byl, že stát bude velmi draze vykupovat pozemky v Běchovicích a tady je má zadarmo k dispozici," uvedl Kořen.

Výstavba vězení byla zastavena 

Myšlenka věznici dostavět se čas od času znovu objevovala, naposledy podle místostarosty Zdeňka Hraba loni v létě. Už v minulosti se objevily myšlenky využít objekt kupříkladu jako skladovou halu nebo drtičku stavebních sutí.

„V atmosféře listopadu 1989 se tehdejšímu předsedovi městského národního výboru a vedení radnice podařilo přesvědčit ministerstvo spravedlnosti o potřebě zastavit výstavbu obrovského vězeňského komplexu," přiblížila vznik problému radnice.

Čtěte také: Pocitová mapa Říčan: Kde se lidé cítí příjemně a kde se naopak bojí?