Coby místo jako stvořené pro rodinnou dovolenou představuje Linda Dlouhá z krajské turistické centrály areál Vrchbělá na Mladoboleslavsku, kde lze odpočívat i hejbnout kostrou. „Všichni si užijí lanové centrum, hřiště s dřevěnými maketami hradů, malou zoo i naučnou stezku Ralskem, kde se rozprostíral vojenský újezd,“ vypočetla nabídky. S dodatkem, že ubytovat se lze přímo v areálu. Lákadlem i pro léto je Monínec při pomezí Příbramska a Benešovska, proslavený zimním lyžováním. Nyní zde lze využít třeba Aktivity park s lanovou a kuličkovou dráhou i trampolínami, osvěžit se na vodní skluzavce, zadovádět si v bikeparku – nebo vyrazit na cyklostezky v okolí.

Park Mirakulum na Nymbursku nabízí bezpočet atrakcí i vodní svět, lanové centrum, lesní městečko v korunách stromů, pohádkovou vesničku i majestátní dřevěný hrad. Ale také tajné podzemní chodby, spletité bludiště, malou zoo, obrovské houpačky, trampolíny a mnoho dalšího.

Výlet do pohádky jiného ražení nabídne zámek Mníšek pod Brdy. Zatímco dospělí budou obdivovat prvorepublikové interiéry, děti se potkají s královnou a sněhulákem Olafem, kteří je provedou komnatami i sklepením plným dalších postav z pohádek. Zámek Loučeň obklopuje park s 12 labyrinty a bludišti. Děti potěší i návštěva zámku: provázet je může kněžna nebo komorník – a pořádají tu také čokoládové exkurze.

Zažít pravěk na vlastní kůži – nejen při výrobě pomůcek z pazourků či střelbě z luku, ale třeba i při kopání jámy na mamuta – nebo i práci archeologa umožní návštěva HistoryParku v Ledčicích téměř pod Řípem. Poznávání tradičních dovedností nabídne návštěva Centra řemesel v Ostré u Lysé nad Labem: vedle bylinných zahrad zde lze obdivovat (a často si i vyzkoušet) jak se tkalo, pletly košíky nebo co musel zvládnout vesnický kovář.

Dotýkat se zvířat je povoleno

Zoopark Zájezd umožní nejen obdivovat živočichy od lemurů, surikat či největší kolekce chameleonů na světě přes rysa až po domácí zvířata, ale také nabídne příležitost vyzkoušet si práci chovatelů. „Menší děti si mohou pohrát s domácími zvířaty nebo s největším plemenem králíka na planetě,“ připomněla Dlouhá, že možné je zde i mazlení.

Farmpark Soběhrdy rovněž nabídne podívanou jak na velbloudy, klokany, emu či lamy, tak na oslíky, ovce a kozy. I zde je hlazení dovoleno. Na děti navíc v Soběhrdech čekají i lanové hřiště, prolézačky, klouzačky, trampolíny nebo skákací hrad. Chloubou zoo v Chlebech je langur duk – prý nejkrásnější opička na světě. A děti také nadchne několik kontaktních výběhů s morčaty, želvami a kozami, kde sahat a hladit je dovoleno. Pozoruhodný zážitek pak přináší putování s oslíky, kteří neznají spěch, jež nabízí rodinná farma Oslí stezka ve Svárově u Unhoště. Zde si však je třeba rezervovat návštěvu předem: klasickou otvírací dobu farma nemá.

Zážitky u vody i s vodou

Posilovat týmového ducha mohou rodiny v TEPfactoru v Chotilsku u slapské přehrady. Plnění úkolů prověří vytrvalost, vynalézavost, odvahu i trpělivost. Slapy současně nabídnou vodní radovánky nebo třeba vyjížďku na lodi.

Aquapalace Praha v Čestlicích slibuje dětem i dospělým vodní radovánky se spoustou legrace, špetkou adrenalinu i sladkým relaxem. Mezi zdejší lákadla patří například nejdelší tobogán v republice, tobogán s virtuální realitou, divoká řeka nebo wellness centrum.

Za zážitky i poznáním se lze vypravit i k Želivce – do obce Hulice. Tam projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu Karolína Kratochvílová doporučuje návštěvu Vodního domu. „Vsadili v něm na hravou a interaktivní formu poznávání; v místním baru se například dá ochutnat, že ne každá voda chutná stejně. Děti si vyzkoušejí výrobu mraku a stanou se tak trochu vládci řek,“ řekla Kratochvílová. Nedaleko pak lze navštívit i Včelí svět, kde se lze nejen dozvědět vše o včelách, ale třeba si i poslechnout jejich zvuky.