„Je toho tady dost, ale vyznám se," nenápadně se omlouvá. Za sebou má postavený rotoped, na kterém už nejezdí, občas zazvoní telefon.
Sedím v kladenské kanceláři ředitele Středočeské záchranné služby. Povídám si s Martinem Houdkem, který tu řediteluje už od roku 2009.
Pane řediteli, zkusme začít stručně tím, co se stane, když zavolám na telefonní číslo 155?
Vždy se mluví jen o sanitě, posádkách, ale hlava všeho je náš kladenský dispečink. Osm až devět dispečerů tu slouží nonstop. Dispečer vyhodnotí situaci a buď překlopí na call centrum, kde poradí, nebo vysílá posádku. Na místo pak vyjíždí jedna ze tří skupin.
RLP, RZP a RV, že?
Přesně tak.
Dešifrujte to ale, prosím, vy.
Vše je podle priority, podle závažnosti problému. Buď vyjíždí RZP - Rychlá zdravotnická pomoc - což je sanitka s řidičem a záchranářem. Pokud se případ jeví závažnější, vyjíždí RLP - Rychlá lékařská pomoc - to je sanitka řidičem, záchranářem a lékařem. Třetí variantou je systém Rendez-vous. To vyjíždí řidič s lékařem s vozem s pohonem na všechna čtyři kola. S ním pak přijíždí i sanitka se záchranářem. V tomto případě lékař ošetří pacienta a podle situace ho pošle sanitkou do nemocnice a on může vyrazit jinam, nebo jede s pacientem.
Vy jste k systému Rendez-vous nebyl příliš nakloněn.
Přesně tak, zpočátku u mne byla skepse. Nakonec se ale ukázal jako oprávněný a využitelný, Podle statistik totiž až 80 procent případů nemusí lékař doprovázet pacienta do nemocnice. Postačí záchranář.
Před lety bylo v kraji šest operačních středisek, nyní je jedno.
Ano, bylo složité vše uřídit, proto jsme vše soustředili do jednoho operačního střediska, které sídlí v areálu kladenské nemocnice, kde máme své sídlo.
Prosím o pár statistických čísel - výjezdová stanoviště, sanitky, lékaři…
Na 38 výjezdových stanovištích je připraveno kolem osmi desítek posádek. Kromě naší záchranky v rámci smluvní spolupráce tuto činnost zajišťují dva soukromé subjekty - Asociace samaritánů a Trans Hospital. K dispozici máme celkem 120 sanitek. V přepočtu na celé úvazky máme 95 lékařů.
Jak jsou povinné dojezdové časy vašich posádek?
Zákon nám ukládá aktivaci do dvou minut od přijetí výzvy, tedy vyjet se sanitou. Do dvaceti minut podle plánu plošného pokrytí - podotýkám za ideálního stavu. Naše průměrná dojezdová doba je však necelých devět minut.
Středočeský kraj je atypický, ve svém středu má Prahu, která má vlastní záchranný systém…
Jsme největší záchranná služba v republice jak z pohledu počtu obyvatel, tak rozlohou. Jak s Prahou, tak s okolními kraji spolupracujeme v rámci přeshraniční spolupráce. Stává se každý den, že vyjíždíme za hranice kraje v místech, kde je to třeba. Spolupráce s pražským dispečinkem i s ostatními kraji je velice úzká.
Jsou některá stanoviště využitelná tak málo, že uvažujete o jejich zrušení?
Máme pár stanovišť, kde se vyjíždí výrazně méně - Rakovnicko, Krásná Hora na Příbramsku. Tam vyjedeme třeba jednou za den, ale my nemůžeme zrušit výjezdové stanoviště, musíme splnit dvacetiminutovou dojezdovou dobu. Na záchranku se nelze dívat podle toho, zda se to vyplatí, nebo ne. Musíme pokrýt naši službou náš region, náš kraj.
Občas se objevují a děsí případy agresivity lidí vůči záchranářských posádkám.
Do sanity jsem poprvé usedl v roce 1984. Už tehdy jsme se den co den setkávali s agresivitou. A ten problém je pořád, naopak agresivita stoupá. Posádky se dostávají do neuvěřitelně složitých situací, kdy jde doslova o zdraví a často o jejich životy. Ta agresivita je takřka vždy spojená s použitím psychotropních látek, většinou alkoholem. V problémových lokalitách nám pomáhá policie, jinak naši lidé se snaží vše řešit klidem, ale mnohdy to nepomáhá. Není to jednoduché.
Všiml jsem si, že počet výjezdů v celé ČR má vzestupný charakter, je to mu tak i u vás?
Každým rokem počet stoupá počet výjezdů o sedm až devět procent. Když jsem před lety nastoupil, počet výjezdů byl hluboko pod 100 tisíc, nyní jich je hodně přes 100 tisíc. Děsivé je to, že ale počet výjezdů u takzvaných indikovaných, závažných diagnóz, jako jsou infarkt, mozkové cévní příhody, , závažné úrazy včetně dopravních nehod, je stále na stejné úrovni. Nadále přetrvává i to, že některá zdravotnická zařízení v srpnu zavřou a napíšou na dveře, že v případě potřeby volejte 155. Stejně tak i řada soukromých zařízení (léčebny pro dlouhodobě nemocné, domovy důchodců, Alzheimer centra) avizuje pro své klienty 24hodinovou dostupnost lékařské péče. A pak volají nás. Pokud je stav akutní, není problém, ale jezdíme i na chronické stavy, kde by v podstatě si to měla zajistit ona zařízení sama.Zároveň ale také suplujeme práci praktických lékařů.
Pane řediteli, pamatujete si na svůj první výjezd v sanitce?
To byl nějaký převoz pacienta ještě na škole. Nepamatuji si ani na první vážný výjezd. Mám ale pár výjezdů, na které v životě nepamatuji.
Kladné, či záporné?
Tak i tak. Ty zásadní mám dva. Jednou jsme zresuscitovali 39letou paní s vrozenou srdeční vadou. Bylo to u ní doma, byla v klinické smrti, v podstatě mrtvá. Klikou bylo, že nemocnice byla kousek. Po 90 minutách jsme ji obnovili oběh, zachránili jsme ji. Bylo to hodně složitý případ, několikrát jsme ji defibrilovali. Život šel dál a za tři týdny mám ve dveřích návštěvu. Stojí v nich dáma s celou rodinou – přinesli mi koňak a přišli poděkovat za záchranu života. To ve mne zůstalo. Stejně jako druhý případ, bohužel se smutným koncem. Rodiče byli na poli s tříletým dítětem, děťátko vběhlo do silnice, porazilo jej auto, resuscitace byla úspěšná, ale následně v nemocnici ten malý človíček zemřel. Na to se prostě nezapomíná, smrt dítěte je pro nás hodně těžká, smutná, prostě je to špatné.
V kanceláři máte rotoped, občas si pro odreagování zašlapete?
Ale kdepak, takhle tady stojí delší dobu. Je to vlastně klasika, věšák, nemám čas. Od dob, kdy jsem po úrazu potřebovalo tělo rozhýbat, tak je to jen doplněk kanceláře.
Copak se stalo?
Využil jsem služeb naší záchranky jako klient. Spadl jsem z kola a zlomil si hrudní obratel. Dojezdový čas sanitky byl skvělých devět minut. Mne to ale připadalo jako věčnost, takže chápu netrpělivost lidí. Byť náš povinný dojezdový čas je v rámci kraje dvacet minut.
Žijete neustále na hraně mezi životem a s mrtí, byť u vás takzvaně „v přímém přenosu", ale jako ředitel. Jak relaxujete? Jak odpočíváte?
Hraju tenis, jezdím na horském kole, přitom se člověk dokáže odreagovat. I když se přiznám, že na práci myslím skoro pořád. Ono to ale jinak nejde. Tahle branže nesnese moc dlouho, aby na ni člověk „zapomněl". Vždyť jde takřka vždy o život někoho, kdo na nás spoléhá. A to je veliká zodpovědnost. Je to svazující, ale zároveň motivující práce. Asi proto jsem si tuhle adrenalinovou cestu životem vybral. Práci s lidmi o lidech. Nelituji.
Kdo je Martin Houdek…- narodil se 14. září 1961 v Praze
- po maturitě pracoval rok na soudním lékařství
- medicínu dokončil v roce 1987
- už při studiích začal jezdit se záchrankou
- následovala přechod do kladenské nemocnice, na oddělení ARO
- v Kladně pak působil jako lékařský náměstek
- několik let pracoval v nemocnici na Bulovce
- od roku 2009 je ředitelem Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje
- je ženatý, manželka je zdravotní sestra, seznámili se na kladenském ARO. S manželkou mají dvě dcery (15 a 18 let)
- žije v Černošicích u Prahy
Kdy volat linku 155…Vždy, když dojde k náhle vzniklé poruše zdraví nebo závažnému úrazu. Zejména je nutné volat záchrannou službu v těchto případech:
- bolest na prsou, tlak na hrudníku
- potíže s dýcháním
- porucha vědomí, bezvědomí, křeče
- vážnější úraz
- otrava či náhodné požití léků či chemikálií
Na linku 155 se dovoláte z jakéhokoliv telefonu v ČR včetně mobilních telefonů, číslo linky 155 je vždy bez předvolby a zdarma. Pokud můžete, volejte raději přímo na 155, voláním na 112 dochází k časové ztrátě a hovor je posléze stejně přepojen na operační středisko záchranné služby.
V případě, že se jde o dlouhodobě trvající poruchu zdraví bez neobvyklého zhoršení, volejte dle potřeby lékařskou službu první pomoci nebo Call centrum na lince 800 888 155.
Výjezd záchranné služby je indikován v případech, kdy je ohroženo zdraví či život pacienta. Sanitní vozy nevyjíždějí například ke chřipkovým onemocněním a dalším běžným nemocem, které mají v kompetenci praktičtí lékaři. Když zavoláte na záchrannou službu a stav pacienta nebude indikovaný pro výjezd záchranné služby, operátorky vám poskytnou informace, jak se v dané situaci nejlépe zachovat, na koho se obrátit, případně jak poskytnout domácí péči.
Na záchrannou službu je nutné volat v těch případech, kdy je přímo ohroženo zdraví pacienta či dokonce jeho život nebo když dojde k náhlému zhoršení zdravotního stavu. Na linku 155 volejte v případě, kdy dojde k vážnému úrazu, když si pacient stěžuje na bolesti na hrudi a tlak na prsou, pokud má problémy s dýcháním, když dochází k poruchám vědomí nebo když je pacient v bezvědomí. Volejte také v případě, že má postižený křeče, pokud u něj došlo k otravě či náhodnému požití léků či chemikálií.
Výjezdová stanoviště ve Středočeském kraji:Rakovnicko: Rakovník, Nové Strašecí, Roztoky u Křivoklátu
Berounsko: Beroun, Zdice, Hořovice
Mělnicko: Mělník, Kralupy nad Vltavou (Asociace Samaritánů), Neratovice
Příbramsko: Příbram, Dobříš, Sedlčany, Krásná Hora, Březnice
Benešovsko: Benešov, Vranov, Votice, Vlašim
Kutnohorsko: Kutná Hora, Čáslav, Zbraslavice, Uhlířské Janovice, Zruč nad Sázavou
Kolínsko: Kolín, Český Brod
Kladensko: Kladno (zde je sídlo ZZS), Slaný (Asociace Samaritánů)
Nymbursko: Nymburk, Lysá nad Labem, Městec Králové
Mladoboleslavsko: Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště
Praha východ a západ: Roztoky, Hostivice, Řevnice (smluvní partner Trans Hospital), Mníšek pod Brdy (Asociace Samaritánů), Ždáň (zde je středisko Vodní záchranné služby), Jesenice, Davle (Asociace Samaritánů), Říčany, Kostelec nad Černými lesy, Brandýs nad Labem, Zdiby, Zbraslav (Asociace Samaritánů)
Tahle čísla si pamatujte…Záchranná služba 155
Call centrum záchranné služby 800 888 155
Policie 158
Hasiči 150
Čtěte také: Pražany ohrožuje na životě nedostatek akutních lůžek