VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sucho: napjatá situace ve Středočeském kraji

Region – Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera vyzval starosty obcí s rozšířenou působností, aby pečlivě kontrolovali dodržování vyhlášek, které zakázaly nebo omezily odběr z povrchových vod a vodních toků. S ohledem na dlouhodobě nepříznivý vývoj hydrologické situace prakticky na všech vodních tocích ve Středočeském kraji hejtman zároveň apeluje na vodoprávní úřady, aby v opodstatněných případech nakládání s vodami upravily, popřípadě omezily nebo zakázaly.

12.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„V letošním roce postihlo Českou republiku rekordní sucho. Meteorologové varují, že nepříznivý vývoj hydrologické situace může trvat ještě několik týdnů. Proto je nezbytné věnovat problematice hospodaření s vodou mimořádnou pozornost a dbát na dodržování úsporných opatření," prohlásil hejtman Petera.

Od začátku července jsou zaznamenány pozvolné poklesy hladin většiny toků a průtoky se pohybují hluboko pod úrovní dlouhodobých ročních průměrů. Na menších a drobných tocích dochází k částečnému vyschnutí koryta. Nepříznivým faktorem jsou i vysoké teploty, které urychlují výpar z hladin vodních toků a nádrží. Z větších toků se projevuje výrazný pokles průtoků na Sázavě a na Berounce. Nízký průtok vykazuje Cidlina v Sánech a Výrovka v Plaňanech.

K poklesu hladiny dochází i u podzemních vod. Mělké prameny již vykazují nízký až velmi nízký stav. V zimním období nedošlo k dostatečnému naplnění kolektorů podzemní vody, a pokud bude pokračovat suché období, lze předpokládat, že jejich hladina bude dále klesat. Již v polovině července informoval Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Středočeského kraje a podniky Povodí příslušné vodoprávní úřady ve Středočeském kraji o přetrvávajícím suchém období a bylo doporučeno zvážit možnost omezení nebo zákazu povolených odběrů vody. Některé vodoprávní úřady této možnosti využily a povolené odběry omezily.

„K omezení došlo například na Sedlčansku, a to pro město Sedlčany a obec Kosovu Horu. Zákaz odběru povrchových vod z vodních toků pro účely mytí aut, zalévání hřišť, trávníků a napouštění bazénů vydal pro svůj správní obvod Městský úřad Slaný a Městský úřad Hořovice. Takovéto opatření bylo vydáno i v Kolíně, Kutné Hoře, Poděbradech a v Nymburce. Český Brod a Neratovice vyzvaly občany k úspornému hospodaření s vodou," vypočítal hejtman Petera.

Nádrže mají vody dostatek

Zásoba vody ve vodárenských nádržích je v současné době i nadále dostatečná pro zajištění zásobování pitnou vodou. Vltavská kaskáda zajišťuje minimální potřebný odtok. Z důvodu nízkých přítoků vody se snižuje zásoba vody na vodním toku Klíčava, který zabezpečuje pitnou vodu pro Kladensko a Rakovnicko. Zatím je dostatečná, ale při snižujícím se objemu vody může klesat i její kvalita. Napjatá situace je na Ohrazenickém potoce na Příbramsku. Tento zdroj zásobuje pitnou vodou městys Jince a okolí.
V případě porušení vydaného zákazu nebo omezení odběrů vody lze fyzické osobě uložit pokutu až do výše 50 000 korun a podnikající fyzické či právnické osobě až do výše 100 000 korun.

Vyžaduje-li to veřejný zájem, zejména při přechodném nedostatku pitné vody, může příslušný vodoprávní úřad omezit užívání pitné vody z vodovodu pro veřejnou potřebu pro činnosti, které nejsou nezbytně nutné, například na zalévání zahrad či plnění bazénů.

Platí zákaz vstupů 
do lesů

Kvůli dlouhotrvajícímu suchu a vysokému nebezpeční požárů hejtman zároveň upozorňuje na možnost vyhlášení zákazu vstupu do lesů, které mohou vyhlásit obce s rozšířenou působností formou nařízení.

V současné době je vysoké riziko požárů zejména na Rakovnicku a Slánsku, kde by bylo nanejvýš potřebné možnosti zákazu vstupu do lesů využít. „Velice rizikové je také konání různých festivalů či zábavných programů v blízkosti lesa.
Pořadatelé by měli apelovat na účastníky těchto akcí, aby se chovali svědomitě a zodpovědně," dodal hejtman Petera.

Autor: Redakce

12.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Brabec
56

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení