Jde o partnerské regiony ve Francii, Německu, České republice a Polsku – konkrétně se Středočeský kraj přátelí s někdejší oblastí Burgundska, jež je od roku 2016 částí nově vytvořeného regionu Burgundsko-Franche-Comté, spolkovou zemí Porýní-Falc a Opolským vojvodstvím.

Spolupráce v rámci Čtyřdohody se rozvíjí od roku 2002 – a právě od té doby se koná také EuroQuiZ zaměřený na znalosti o zapojených regionech. Letos jsou soutěžní otázky zaměřeny především na oblast přírody a životního prostředí. Soutěžit mohou pracovní skupiny složené z maximálně deseti účastníků, navštěvujících první nebo druhý ročník středočeských středních škol všeho druhu; od učilišť po odborné školy.

Cestu k účasti jim otevře internetový odkaz https://www.kr-stredocesky.cz/web/zahranicni-spoluprace/nabidky-pro-studenty (překvapivě je adresu třeba zadat přesně v této podobě – nebo raději využít zkrácené varianty bit.ly/2RW7p5v). Z jedné školní třídy může soutěžit klidně i více skupin; jedinou podmínkou je, že každý student či žák může být členem pouze jedné skupiny.

Soutěž trvá do konce března

EuroQuiZ končí 31. března, do kdy je třeba odeslat odpovědi. Vítězný tým získá třídenní pobyt (se dvěma přespáními) v Bruselu pro sebe a dva vyučující, kteří s výherci pojedou jako pedagogický dozor. Termín už je stanoven: 27. – 29. května.

Otázky jsou sice položeny v angličtině, avšak s překladem do češtiny; s porozuměním tak problém nebude. Správné odpovědi na otázky týkající se partnerských regionů si možná vyžádají chvíli hledání. Zato ke středním Čechám mohou našinci odpovědi sypat doslova z rukávu, a to bez dlouhého přemýšlení.

Otázky se totiž točí kolem tak známých témat, jako jsou vrch na jih od Prahy skrývající spící armádu, soutok dvou největších českých řek u Mělníka, stádo bílých jelenů žijící východně od Kutné Hory a chráněná krajinná oblast s ojediněle zachovalou tradiční podobou lesů v okolí Berounky. Určit správná pojmenování by neměl být problém – i bez nápovědy, která je k dispozici.