I letos převažovaly výjezdy posádek k potížím spojeným s konzumací alkoholu, řezným poraněním od střepů a úrazům způsobených zábavní pyrotechnikou. Za noční silvestrovskou dvanáctihodinovou směnu vyjeli záchranáři k 219 případů (185 případů loni).

Po půlnoci zaznamenal dispečink linky 155 velký nárůst hlášení o úrazech při pádu - lidé se vyšli podívat na ohňostroj a venku to klouzalo. Ve většině případů se jednalo o poranění dolních nebo horních končetin a hlavy.

Alkohol

K silvestrovské noci patří zvýšená konzumace alkoholu, a tak k řadě úrazů došlo právě pod jeho vlivem, což navíc záchranářům komplikovalo komunikaci při zásahu i ošetření pacienta. V několika případech se během ošetřování záchranáři setkali s projevy verbální agrese.

Zábavní pyrotechnika

Dalším evergreenem silvestrovských oslav jsou poranění způsobená dělbuchy a petardami, ať podomácku vyrobenými nebo zakoupenými v obchodu. Mezi nejčastější zranění, která neopatrnou a neodbornou manipulací vznikají, jsou tržná poranění a popáleniny obličeje, horních končetin a nebo poškození sluchu.

Středočeské výjezdy

Třináct minut po půlnoci vyjela posádka rychlé zdravotnické pomoci z Lysé nad Labem k muži do Mochova, kterému způsobila odpálená petarda úraz v oblasti obličeje. Po ošetření byl záchranáři přepraven do nymburské nemocnice.

Patnáct minut po půlnoci vyjel sanitní vůz neratovické rychlé lékařské pomoci k téměř stejnému případu v Neratovicích. Zde byla v obličeji výbuchem pyrotechniky zraněna žena. Ta byla po nezbytném ošetření převezena do mělnické nemocnice.

V 1:00 do obce Přezletice byla směrována posádka rychlé zdravotnické pomoci z Brandýsa nad Labem, která se postarala o muže, jenž si po výbuchu dělbuchu stěžoval na poruchu sluchu. Poté ho transportovala na ORL Nemocnice Na Bulovce.

V 1:02 byla dispečinkem vyslána rychlá zdravotnická pomoc z Mníšku pod Brdy do Nové Vsi pod Pleší, kde se nacházel po zásahu rachejtlí muž s úrazem obličeje. Ten byl po ošetření převezen do příbramské nemocnice.

V 1:43 jela posádka zdibské rychlé zdravotnické pomoci do obce Bášť, kde záchranáři ošetřili muže s popálenou horní končetinou. Toho poté předali do péče personálu kliniky popálenin vinohradské nemocnice.

V 1:52 přijal dispečink linky 155 výzvu k výjezdu ke dvěma ženám, které v Mníšku pod Brdy srazilo auto. Na místo vyjely posádky rychlé zdravotnické pomoci z Davle a Příbrami a lékař ve vozidle rendez-vous z Mníšku.

Záchranáři jim poskytli přednemocniční péči. Jedna z žen utrpěla při střetu zhmoždění hrudníku a u druhé pacientky měl lékař podezření na otřes mozku. Obě byly poté transportovány do příbramské nemocnice.

Ve 2:33 přijala operátorka informaci o muži, který v Mladé Boleslavi spadl ze skály z výšky přibližně 15 metrů. Na místo byla vyslána sanita rychlé zdravotnické pomoci z Mnichova Hradiště a lékař ve vozidle rendez-vous z Mladé Boleslavi.

Pacient byl po pádu při vědomí, ale lékař vyslovil podezření na vnitřní krvácení do dutiny břišní. Pacient byl proto po zajištění převezen do traumacentra liberecké nemocnice.