VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středočeský kraj zrušil své zastoupení v Bruselu

Střední Čechy - Po deseti letech fungování se zastupitelé Středočeského kraje rozhodli, že zruší své zastoupení při Evropských společenstvích 
v Bruselu. Průměrné roční náklady na chod kanceláře se pohybovaly kolem šedesáti tisíc eur, což je asi 1,6 milionu korun. Loni to bylo ale například 45 tisíc eur.

11.12.2014
SDÍLEJ:

Evropská unie. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Vít Šimánek

Důvodem zrušení je ušetření peněz. Podle vedoucí odboru Kanceláře hejtmana Markéty Tomčíkové se už funkce zastoupení v Bruselu posunula do jiné roviny a je potřeba nastavit novou strategii.

„Chceme jít jinou cestou. 
V Bruselu pracuje mnoho lidí a my nevíme, kde máme otevřené dveře. Budoucnost je 
v tom, co chce Asociace krajů, něco na principu Českého domu, který by zajišťoval servis pro všechny kraje," uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Aktivity podle hejtmana úředníci zvládnou z České republiky, výjezdy zajistí odbor zahraničí. Koordinaci přímo na místě v Bruselu bude poskytovat najatá firma, která už zastupuje Moravskoslezský kraj. Náklady by tím měly klesnout na desetinu. Opatření by mělo být dočasně, než v Bruselu začne fungovat jedna instituce pro všechny kraje.

Příliš drahý 
provoz kanceláře

Vysoké náklady na zastoupení v Bruselu už opozice kritizovala v minulosti. „Nebylo to efektivní. V poslední době se tam pořádaly spíše společenské aktivity několikrát do roka. Chybí nám také koncepce, čeho chceme v Bruselu dosáhnout," vysvětlil předseda Kontrolního výboru Jan Skopeček (ODS).

Pozastavil se ale také nad tím, že vedení kraje chce navázat spolupráci s konkrétní firmou. Volil by raději cestu výběrového řízení, protože určitě není jedinou skupinou, která v Bruselu působí.

Kritika na vedení kraje se od opozice snesla také zejména v souvislosti s jeho někdejším šéfem a nynějším krajským náměstkem pro životní prostředí Markem Semerádem (ČSSD). Podle kritiků Semerádova práce neodpovídala platu 90 tisíc korun měsíčně.

Předčasný odchod z funkce

Marek Semerád ale toto nařčení odmítl a tvrdil, že jeho práce byla pro kraj rozhodně přínosná a snažil se využít všechny možnosti. S tehdejší hejtmankou Zuzanou Moravčíkovou (ČSSD) se ale nakonec dohodl na odchodu z funkce v dřívějším termínu, než 
s jakým počítala mandátní smlouva uzavřená s bývalým hejtmanem Davidem Rathem.

Opozici se nelíbilo ani to, že do bruselské kanceláře později nastoupil Semerádův známý, kolínský zastupitel Lubomír Nymburský (ČSSD). Podle kritiků šlo o střet zájmů. Vedení kraje angažmá Nymburského hájilo. Nymburský i další zaměstnankyně budou podle Miloše Petery přeřazeni na zahraniční oddělení kraje.

Poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský vidí zrušení zastoupení Středočeského kraje jako obrovskou chybu. „Doplatil by na to kraj i jeho občané. Příští rok bude možné čerpat peníze z fondů nad plánovaný rámec. Pokud by Středočeský kraj neměl v Bruselu své zastoupení, bude výrazně znevýhodněn při čerpání," řekl Tomáš Zdechovský.

Čerpání peněz z fondů

Ten se se zástupci krajů setkává pravidelně a komunikaci se středočeskými úředníky si pochvaluje jako velmi aktivní. „Jejich práce přispívá nejen k dobré propagaci kraje, ale také k udržování vztahů kraje s evropskými institucemi. Kraj se tím připraví o podporu při čerpání peněz z fondů a přeruší velmi dobré vztahy, které tu jsou teď nastavené," sdělil Tomáš Zdechovský.

Hejtman Miloš Petera si myslí, že zkušená firma zajistí daleko více dotací nad rámec evropského regionálního operačního programu. „Titulů je hodně, ale musíte mít informace. Například Nymburk získal ocenění Město sportu 2014. To mají pod správou italští europoslanci. A například v lékařství můžeme získat i stoprocentní dotace," očekává hejtman.

Etablovaná firma se podle něj zaslouží o daleko více příležitostí. Chce se také pravidelně stýkat 
s podnikateli, kterým můžou evropské peníze pomoci.

Kritika využití evropských dotací

Opozice vedení kraje také vyčítá, že evropské peníze neinvestují podle plánu a včas. „Domnívám se, že vedení kraje investiční přípravu podcenilo zejména personálně a organizačně. Banální důvod pro nerealizaci dlouhodobě připravovaného projektu za sto milionů korun v Kouřimi je varující," upozornil zastupitel Patrik Brodan (TOP 09) na chybu, kdy nebylo včas předáno staveniště kouřimského skanzenu. Evropskou dotaci ve výši 85,6 milionu korun pak musel kraj převést na jiné projekty.

Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) všechny investice zdržuje skutečnost, že velká výběrová řízení, která kraj vypisuje, trvají relativně dlouho. „Někdo se odvolá, někdo chce další vysvětlení a potom se dostáváte do stavu, že se vám zkrátí doba mezi podepsáním smlouvy a předáním staveniště," sdělil hejtman Miloš Petera.

Konec zastoupení po deseti letech

Slavnostní otevření Zastoupení Středočeského kraje při Evropských společenstvích 
v Bruselu se uskutečnilo dne 16. března 2004. Zastavení fungování zastoupení se pokusí kraj ukončit co nejdříve. Trvat to bude maximálně půl roku. Hlavní náplní tamních úředníků byla logistika, propagace a informace. 
V Bruselu se snažili navazovat nové kontakty a více zviditelňovat kraj v EU.

Dana Krutinová, pověřená vedením zastoupení, není ze zrušení úplně překvapená, protože podobné zrušení už udělaly i další české kraje. Nemyslí si ale, že by náklady na provoz zastoupení byly příliš drahé.

„V Bruselu jsou regionální zastoupení, která jsou mnohem reprezentativnější, mají více zaměstnanců a jsou mnohonásobně dražší. Vidím to spíše jako otázku nastavení jiné koncepce v oblasti zajišťování těchto služeb," sdílela svůj názor Dana Krutinová.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

11.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Komerční zóna Čestlice - Průhonice.
2

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Praha 8 otevřela v karlínských kasárnách kluziště

Do třetice všeho dobrého, dalo by se říci o Praze 8 a veřejných kluzištích. Po otevření předchozích dvou, v Bohnicích a Ládví, následovalo včera slavnostní zahájení provozu v Karlíně, v prostoru bývalých kasáren.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Lidé budou psát dopisy na podporu nespravedlivě pronásledovaných

Organizace Amnesty International (AI) dnes v pražském Centru současného umění DOX zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. V Česku se akce koná už podvanácté. Smyslem kampaně je vytvořit tlak na vlády a jiné autority, které mohou situaci řešit. Maraton začíná symbolicky 10. prosince, kdy se po celém světě připomíná Den lidských práv, potrvá do 18. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT