Vyplynulo to ze čtvrtečního jednání středočeské rady. Poskytnutá dotace by měla dosáhnout částky 15,3 milionu korun na činnosti nehrazené z veřejného zdravotního pojištění a 21,5 milionu korun na zajištění lékařské pohotovostní služby a pohotovostní služby v oboru zubního lékařství. Částky musí ještě schválit zastupitelstvo.

Organizace a zajištění pohotovostní služby je odpovědností kraje, která vyplývá ze zákona o zdravotních službách a podmínkách jejího poskytování. V letošním roce by mělo fungovat na území kraje celkem 14 pohotovostních služeb pro dospělé, sedm služeb pro děti a dorost, osm zubních pohotovostí a pohotovost má zajistit také 46 středočeských lékáren.

Krajský úřad počítá se zpracování standardů 

„Pohotovostní služba je zajišťována většinou v místě oblastních nemocnic, na zajištění se ale podílí také řada dalších nemocnic na území kraje, např. v Berouně, Slaném, Městci Králové, a další," upozornil náměstek pro zdravotnictví Martin Kupka (ODS).

Krajský úřad také podle jeho slov počítá v letošním roce se zpracováním standardů zejména lékařské pohotovostní služby tak, aby byla v příštích letech zajišťována za jednotných a předem definovaných podmínek a jen v místech, kde lze zajistit odpovídající zázemí komplementárních a konziliárních služeb. Finanční prostředky poskytne kraj příjemcům dotací ve dvou splátkách. Smlouvy s nimi budou uzavřeny po odsouhlasení dotací zastupitelstvem.

Čtěte také: Vyroste snad kvůli metru za Prahou nový obří terminál?