Plný stav středočeské policie má představovat 3779 policistů, nyní jich zde pracuje 3561. „Dnes nastoupilo osm nových policistů, ale mezitím jich o něco více odešlo," uvedl Kučera. Podle něj by uchazeče více motivovaly například vyšší příplatky a případně i náborový příspěvek.

Nově nastoupilo 114 policistů 

Středočeské policii se podle ředitele daří zvládat generační obměnu, ale nedaří se nahradit ty, kteří přecházejí v rámci policie. Loni odešlo do civilu 112 lidí a na jiné organizační celky 146. Nově nastoupilo 114 policistů a více než šedesát jich přišlo z jiných útvarů. Celkem jich tedy odešlo na 260 a přišlo asi 180.

„Vychováváme skvělé lidi, kteří končí na útvarech s celorepublikovou působností, ale zároveň odcházejí lidé, kteří budou v budoucnu chybět pro přípravu mladší generace. Z hlediska dlouhodobého vývoje to vidím jako problém," doplnil Kučera.

Krajské ředitelství spolupracuje s úřadem práce

Nástup obnáší absolvování roční základní odborné přípravy, poté policistům začne stoupat plat a po 15 letech mají nárok na výsluhový příspěvek. Aktuálně přicházejí hlavně absolventi bez praxe a klesá věkový průměr policistů. Už také nepřicházejí tak často lidé z Moravy, kde bylo dříve méně příležitostí k uplatnění. Nyní ale chybí policisté i v tomto regionu. Kromě probíhajícího náboru rozšíří řady středočeské policie i šedesátka příslušníků převelených z jiných krajů na tři měsíce.

Krajské ředitelství spolupracuje také s úřadem práce, zájemcům o práci u policie nabízí roční praxi, po které se mohou dát k policii nebo alespoň získat osvědčení o praxi, což jim pomáhá získat pracovní návyky a najít další uplatnění.

Policie se snaží získávat odborníky ještě během jejich studia 

Podle Kučery je o ně zájem například u obecní policie a bezpečnostních agentur. Zároveň získávají pozitivní vztah k policii a bezpečnosti, což má i preventivní efekt.

Odborníky se snaží policie získávat také ještě během jejich studia, kdy s nimi navazuje spolupráci a podporuje je při speciální přípravě funkci. To se týká třeba specialistů na genetiku a dalších.

Čtěte také: Pražští strážníci letos dostanou 44 nových motocyklů