Většina se ale zatím nepotýká s většími problémy, takže ještě nechystají krizový scénář, který by jim pomohl vyřešit situaci, která postihla jiné tuzemské dodavatele. 

Největší výrobce českých automobilů Škoda Auto v Mladé Boleslavi se sankcí bát nemusí, protože momentálně na jejich společnost nemá embargo žádný vliv.

„Co se aktivit v Škoda Auto v Rusku týká, máme v Rusku dva výrobní závody v Kaluze a v Nižním Novgorodu, výroba i prodeje jdou podle plánu. Nicméně situaci pečlivě sledujeme a jsme v kontaktu s příslušnými úřady. Zatím však nad možným budoucím vývojem nespekulujeme, ale průběžně situaci sledujeme a vyhodnocujeme," sdělil Tomáš Kubík z oddělení komunikace Škoda Auto.

V pivovarech zůstávají bdělí

Obavy z embarga vyjádřili například čeští pivovarníci, kteří do Ruska ročně vyvážejí 300 tisíc hektolitrů piva, což odpovídá desetině českého vývozu. Asi čtyřicet kamionů ročně vyjede do Ruska z pivovaru Herold Březnice.

„Problémy nemáme. Náš partner je z oblasti Petrohradu a žádný problém nám neavizoval. Na pivo se žádná omezení nevztahují, takže krizový scénář připravovat nebudeme," řekl obchodní ředitel pivovaru Tomáš Kopřiva. Podle něj se ani část obratu nevrací zpátky a vše zůstává při starém. Do zahraničí vyváží pivovar polovinu produkce, ale kromě Ruska se zaměřují i na Čínu nebo Izrael.

V pivovaru Krušovice také nezaznamenali nějaké komplikace. „Našeho pivovaru se daná omezení netýkají, pořád vyvážíme stejně a žádná omezení nepociťujeme. Máme i licenční výrobu v Rusku, ale ani tam zatím nepociťujeme žádná omezení," objasnila mluvčí pivovaru Zuzana Kosáková.

Přesto však nedokáže predikovat, jestli je budoucí výroba v Rusku ohrožená. Žádné zboží se jim zatím z Ruska nevrátilo. „Určitě budeme pracovat na krizovém plánu, ale doufáme, že ho nebudeme muset použít," doplnila Zuzana Kosáková.

Lidé nevědí, co bude dál

Rusko je důležitým trhem i pro české výrobce mléčných produktů. Většina středočeských výrobců mléka a mléčných výrobků do Ruska nevyváží, takže tento problém nemusí řešit.

Sankce však zasáhly chod potravinářsko-zemědělské společnosti Rabbit z Trhového Štěpánova. Podle jejich ředitele Zdeňka Jandejska nestihli uskutečnit pár kontraktů, které uzavřeli ještě před vyhlášením sankcí. (Rozhovor s ředitelem firmy pod článkem)

Ne přímo do Ruska, ale na Ukrajinu a do Polska vyváží kolínská společnost Inzertbus, která se specializuje na obchodní činnost spojenou 
s výkupem a prodejem ojetých autobusů včetně vlastního předprodejního servisu.

„Situace na Ukrajině se nás dotkla tak, že lidé neví, co bude, takže nyní autobusy nekupují. Naše výrobky totiž kupují jednotlivci a ne velké firmy," vysvětlil jednatel Jiří Machalický. Krizový plán zatím nepřipravují a soustředí se spíše na Polsko a Pobaltí. U Ukrajiny zatím čekají, jak se politická situace vyvine, protože tam se jim nákupy zastavily.

Menší ztráty, 
které mohou růst

Primární zákaz Evropské unie směřující k vývozu vojenského materiálu do Ruska se zbrojovky Sellier & Bellot 
z Vlašimi dotkl jen velmi nevýrazně. „Obchod s Ruskem 
s vojenskou a policejní municí je z naší strany zanedbatelný," uvedl obchodní ředitel zbrojovky Josef Strnad.

Sankce vůči Rusku ale Evropská unie uplatňuje také 
v obchodování v rámci civilního sektoru. A tady, pokud by omezení trvalo dlouho, by zbrojovka mohla podle doby trvání omezení, tratit řádově desítky milionů korun.

Někteří tuzemští pěstitelé 
a potravináři se obávají, že ruské embargo na dovoz potravin ze zemí EU a z USA může způsobit přesycení tuzemského trhu a následný pokles cen potravin v Česku.

Čeští výrobci varují, že ostatní unijní země začnou do ČR dovážet potraviny, které by za normálních podmínek skončily na ruském trhu. Čeští potravináři se bojí i poklesu tržeb za vývoz do Ruska.

Záchrana: kupovat české výrobky

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek minulý týden odhadl dopad sankcí Evropské unie vůči Rusku na 2,2 miliardy korun ve snížených tržbách českých podniků a 700 ohrožených pracovních místech. Odvetné zemědělské a potravinářské sankce Ruska pak podle něj ohrozí tržby ve výši 300 milionů korun a 130 pracovních míst.

Ministr zemědělství Martin Jurečka vyzval všechny občany, aby v co největší možné míře podpořili české zemědělce a potravináře nákupem českých potravin. Jde především o mléko a mléčné výrobky, maso, ovoce a zeleninu. „Oslovím také obchodní řetězce v České republice, aby i ony podpořily prodej těchto potravin," dodal Martin Jurečka.

Embargo překazilo část kontraktů výrobci z Trhového Štěpánova

Trhový Štěpánov – Společnost Rabbit z Trhového Štěpánova pocítila ruské sankce nejvíce. Do Ruska totiž vyvážejí kolem 23 procent svých výrobků. Ředitel firmy Zdeněk Jandejsek apeluje na lidi, aby si kupovali české výrobky, a tím pomohli trhu.

Jak hodnotíte současnou situaci ve vývozu masa do Ruska?

V současné době, mají takzvané staré země Evropské unie, jako je Německo, Belgie, Holandsko nebo Dánsko obrovské dotace a povolení na dumpingové ceny. Může se tedy stát, že zavalí trh a čeští výrobci se ocitnou ve ztrátě. Budou mít také problémy s konkurenceschopností.

Jaké byste tedy navrhoval řešení?

Byla by zde šance na vyřešení této situace, pokud by čeští ministři domluvili, aby objem vývozu zboží dováženého do Ruska z Evropské unie zůstal stejný. Pokud by český ministr dokázal na Evropské radě prosadit, že budeme sledovat objemy a půjde do Ruska stejné množství objemu jako předtím, tak by to unie nějakým způsobem mohla přežít. Ale pokud to bude tak, že budeme řešit svoji existenci v rámci EU jeden na úkor druhého, tak to bude všechno špatně. Pak by všechny ceny musely padnout a byl by to velký problém udržet hospodářství alespoň tam, kde je nyní.

Kterých vašich výrobků se problém týká především?

Hlavně se to bude týkat mléka, vepřového masa a drůbežího masa. Na králičí maso se embargo nevztahuje, protože u nás není vyhlášen zákaz vyvážení králičího masa do Ruska. Takže naše firma bude králičí maso dál exportovat normálně, akorát jsme už přestali exportovat drůbeží maso.

Exportujete jen do Ruska nebo také na Ukrajinu?

Exportujeme i na Ukrajinu, ale tam toho je málo a nepředpokládám, že by se tam vyváželo o moc víc v tuto chvíli, protože Ukrajina na to nemá peníze. Existoval také předpoklad, že by se to mohlo i zlepšit, ale nyní nedokáži tu situaci dopředu odhadnout.

Vyvážíte v tuto chvíli tedy pouze králičí maso do Ruska nebo 
i jiné komodity?

Nyní vyvážíme pouze králičí a nové zakázky na drůbeží už neuzavíráme. Bohužel se nám však stalo i to, že bylo několik kontraktů sepsáno, ale už se nestihly uskutečnit.

Měli jste také nějaké kontrakty, u kterých se vám zboží vrátila zpět?

To se nám naštěstí nestalo, pouze ty kontrakty, které se nestihly už pak uskutečnit.

Máte tedy v tuto chvíli připravený nějaký krizový plán?

V tuto chvíli se jako reakci na situaci na ruském trhu snažíme nabízet zboží do jiných zemí, a to například na Balkán a dále se snažíme udržet už zaběhnuté exporty v rámci Evropské unie. A určitě se chceme více zaměřit na další země, a to zejména na Afriku. Tam vyváží hlavně Holanďané, se kterými máme také nějaké kontakty, které se v rámci tohoto obchodu budeme snažit zase obnovit.

Takže se snažíte nyní export do Ruska a na Ukrajinu přemístit do jiných zemí?

Nyní si začínáme kontakty vytvářet, protože vývoz je zastavený teprve deset dní, tak jsme toho ještě tolik nestihli. Nejlepší situace by však byla, kdyby naši čeští spotřebitelé více kupovali české zboží 
a mohli jsme naše výrobky prodávat v tuzemsku a nemuseli je tolik vyvážet. 
U žádného výrobku však nemáme přebytek.

Jaký obrat má vaše firma a kolik z toho tvořil vývoz do Ruska?

Vyvážíme celkem výrobky za asi 300 milionů korun za rok a do Ruska je z toho tak 60 až 80 milionů.

Veronika Trčová