Prestižní titul Stavba roku Středočeského kraje 2022 získala díky rozhodnutí poroty unikátní stavba z Mělnicka – úprava ohlaví plavební komory Hořín. Proměna zdymadla, které je zapsanou technickou památkou, výjimečným technickým pojetím, respektuje minulost objektu – a současně umožňuje další bezpečný provoz.

Podívejte se na fotogalerii z rekonstrukce hlavní hořínské komory

Fotogalerie: Hlavní hořínská komora aktuálně prochází zásadními rekonstrukcemi

Porotci ocenili zejména odvážné řešení, které si vyžádalo velmi vysoké nároky na spolupráci zadavatele, projektanta, dodavatele a památkářů. Za významné ocenění se považuje i nominace na titul. Tou se mohou pochlubit cyklostezka Do Prahy na kole (v úseku Mnichovice–Kolovraty), lávka přes Labe v Nymburce, obnova poutního areálu ve Staré Boleslavi – kostel sv. Václava, optimalizace železniční trati v úseku Lysá nad Labem–Čelákovice s doplněním lávky k mostu na trati, parkovací dům Dolní Břežany a přístavba jídelny ke škole ve Vyžlovce.

Tradičního hlasování veřejnosti se letos účastnilo 11 525 lidí. Nejvíce hlasů, 3497, dostala nová mateřská a základní škola v Letech na Praze-západ. Vysokou podporu v rámci hlasování veřejnosti mezi 25 soutěžícími objekty získaly také poldr Kublov, konverze hotelu Vltavan v Sedlčanech a revitalizace parku Benar – Kumpánovy zahrady ve Slaném.

Městský architekt jdoucí příkladem

Cenu hejtmanky, udělovanou osobnostem stavitelství za přínos Středočeskému kraji, předala hejtmanka Petra Pecková (STAN) městskému architektovi v Kolíně Davidu Mateáskovi, jenž na této pozici působí od doku 2016 – a s jeho jménem je také spojeno Studio M.A.D. s realizacemi zejména v Praze a v okolí hlavního města. Pecková zdůraznila, že jde o ocenění jeho dlouholeté koncepční práce, a připomněla, že s jeho příchodem začalo město zadávat významné veřejné zakázky formou architektonických soutěží. A hejtmanka nezastírá, že toto ocenění má současně upozornit na význam pozice městského architekta, důležité pro kontinuální rozvoj a koncepci měst a obcí.

Cena hejtmanky za přínos Středočeskému kraji pak byla udělena lávce přes Labe v Nymburce. Vlastní ocenění dále udělovali jednotliví spolupořadatelé soutěže; došlo i za zvláštní ceny. Třeba ta za řešení integrované dopravní infrastruktury patří autobusovému terminálu a parkovacímu domu v Kralupech nad Vltavou.

Rozhodovali významní odborníci

Soutěž Stavba roku pořádá Středočeský kraj společně s Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství, která je současně tradičním organizátorem. Dalšími partnery jsou Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Krajská hospodářská komora Střední Čechy, ministerstvo průmyslu a obchodu, Obec architektů a Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Všichni měli své zástupce v porotě, jejímž předsedou byl profesor Zdeněk Jiran. Její návštěvy všech přihlášených staveb zachytil filmový štáb pro unikátní dokument.