„Pražany bych ráda pozvala na naše cyklotrasy, lákavá je vodácká turistika v Posázaví – a určitě stojí za návštěvu Slapská přehrada, kde nám teď návštěvníků ubylo,“ nabízí vyžití pro konec léta hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Stejná nabídka ostatně může platit i pro turisty ze zahraničí, kteří se v Praze jinak setkávají s odkazem na krásy středních Čech nejspíš jen v podobě různých nabídek autobusových zájezdů na Karlštejn nebo Konopiště.

Lákají nejen památky

I to se má časem změnit. Informační stánky přibližující středočeské památky, možnosti aktivního trávení volného času i zajímavé akce v regionu by se v budoucnu měly objevit také v místech představující hlavní brány pro příjezd turistů: na hlavním nádraží a na Letišti Václava Havla. S tím by ostatně kraj chtěl do budoucna spolupracovat mnohem víc. Vize hejtmanky i jejího náměstka Víta Rakušana (STAN), k jehož kompetencím patří i cestovní ruch, jsou podobné. Pro turistiku objevovat nové cílové skupiny, jimž mají střední Čechy co nabídnout – ať už jde třeba o rodiče s dětmi, studenty, seniory, sportovní kluby – nebo například rybáře, vyznavače aktivního odpočinku (a speciálně milovníky golfu) či obdivovatele židovských památek. A hlavně: všem bez ohledu na to, jakým jazykem hovoří, nabízet pobyt, stravování a vyžití ve středních Čechách – s výlety do Prahy. Dnes je tomu naopak.
Pro hlavní město přitom nejde o konkurenční rivalitu. Je o tom přesvědčena ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu Nora Dolanská, která dříve stála v čele Pražské informační služby. Hovoří tedy zasvěceně – a současně se těší, jak se díky jejím kontaktům bude dařit navazovat spolupráci s partnery v hlavním městě. Vrcholy turistické sezony jsou podle jejích slov ve středních Čechách červenec a srpen, kdy by kraj mohl metropoli nějaké turisty „ukrojit“, zatímco pro Prahu jsou to spíš jaro a podzim.

Něco pro zhýčkané


O spolupráci a nikoli rivalitě hovoří i náměstek hejtmanky Rakušan. S argumentem, že hotelové kapacity v metropoli už někdy přestávají stačit a obyvatelé některých jejích částí mají pocit, že Praha je turisty přeplněná. Řešení je prý nasnadě. Jmenuje se: střední Čechy. I proto Dolanská upozorňuje, nač se je třeba zaměřit v regionu, pro který pracuje teprve od léta: řešit nedostatek pětihvězdičkového ubytování, protože turisté jsou zhýčkaní.

I proto plánuje nové aktivity, které mohou zaujmout. Hitem příští sezony by se podle ní mohl stát projekt Šlechtické ubytování. Chce se domluvit s provozovateli 10 – 15 hradů a zámků, kde by zájemci mohli nocovat. Se vším komfortem. K dalším plánům na příští rok se řadí třeba pomoc zájemcům o objevování Brd nebo povýšení mezinárodního festivalu filmové huby a multimédií Soundtrack Poděbrady na krajovou festivalovou jedničku.

Zlákat víc cizinců


„Do regionu středních Čech nyní přijíždí 75 procent domácích návštěvníků a 25 procent zahraničních,“ připomněla Dolanská. Do roka by chtěla tento poměr změnit alespoň na 70:30. Infocentrum v centru Prahy tomu má napomáhat – stejně jako zajímavé nabídky pro rozmanité cílové skupiny, které Středočeská centrála cestovního ruchu chystá. Už do půl roku Rakušan očekává „razantní zvýšení prodeje“ zájezdů do středních Čech. O to se tým infocentra v Husově ulici snaží, byť většina návštěvníků, kteří vidí „íčko“, anglicky nebo německy požádá o plán Prahy.

„Dostanou ji,“ přikyvuje informátorka Karolína Kratochvílová. „Současně se jim ale snažím nad mapou vysvětlit, že Česká republika není jen Praha, že v jejím okolí je řada zajímavostí – a že můžeme nabídnout spoustu atraktivních destinací ve vzdálenosti do hodiny cesty,“ prozradila svou taktiku.
Do informačního centra podle slov jeho vedoucí Jitky Paškové nyní přichází přes sto lidí denně, někdy i sto padesát; pro začátek to prý je slušné. „Já se v sobotu dostala přes dvě stovky,“ pochlubila se Kratochvílová. Otevřeno je denně mezi 10. a 18. hodinou; v pátek i ve svátek. Může to působit jako samozřejmost – přesto však jde o významný posun ve srovnání s dřívějšími pokusy o provozování středočeského infocentra na stejné adrese.