„Celková nemocnost činila 2367 onemocnění na sto tisíc obyvatel. Nejvyšší nemocnost byla hlášena v okrese Mělník, nejnižší v okrese Praha-západ,“ konstatovala. Vedle Mělnicka s přepočtem nemocnosti 3422 na sto tisíc lidí lze větší zátěž zaznamenat také na sousedním Mladoboleslavsku (3321) – a pak napříč krajem na Příbramsku (2668). Naopak nejnižší nemocnost vykazuje Praha-západ s 1492 přepočtenými případy. Podobně jako v předchozích týdnech stále platí, že nejvíce se onemocnění šíří mezi nejmenšími dětmi: předškoláky ve věkové skupině 0–5 let; naopak nejnižší nemocnost je zaznamenávána u seniorů v kategorii 65+.

Ilustrační foto
Prahu a střední Čechy zasypal další sníh. Autobusy nabírají zpoždění

Podle hlášení, která praktičtí lékaři a pediatři podávají o svých pacientech, vzrostl také počet onemocnění s typickými chřipkovými příznaky. Klinický obraz chřipky dosahuje podle Rumlové hodnoty 5,2 procenta z celkové nemocnosti. Konkrétně jde o 124 případů přepočtených onemocnění. O týden dříve jich bylo 47 a podíl na celkové nemocnosti dosahoval 2,7 procenta.

Za hranici epidemie se běžně považuje 1600–2000 případů respiračních infekcí ošetřovaných lékaři v přepočtu na sto tisíc hlav. Současných bezmála 2,4 tisíce přepočtených pacientů z celokrajského pohledu ji tady výrazně překračuje. Přesto hygienici do Vánoc nebudou navrhovat žádné opatření jako třeba doporučení zákazu návštěv v nemocnicích a pobytových zařízeních sociálních služeb včetně domovů seniorů.

Ilustrační foto
Revoluce v dopravě: Řidiči nebudou prodávat jízdenky, lidé nastoupí všemi dveřmi

Deníku to řekla mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová. Upozorňuje ale, že o vyhlášení zákazu mohou rozhodnout ony samy. Někde také stále platí covidová pravidla požadující po návštěvách zakrytí dýchacích cest respirátorem.

Během svátků, kdy nejsou v kontaktu dětské kolektivy a kvůli dovoleným se výrazně omezí i setkávání lidí v práci, obvykle dochází k výraznému snížení nemocnosti. Epidemické období se pak obyčejně dostavuje kolem poloviny ledna. O Vánocích i během následujícího období mezi svátky je však na místě pamatovat na ohleduplnost vůči blízkým. Zejména je radno dobře rozvážit cesty se zjevně „nachlazenými“ dětmi za babičkami a dědečky, případně jinými blízkými trpícími chronickým onemocněním.