Klesající počty nových příchozích však podle slov hejtmanky Petry Peckové (STAN), jež je také předsedkyní krizového štábu, neznamenají, že se nemohou objevit komplikace.

„Musíme být připraveni na zimu, která v kombinaci s ruskými útoky na ukrajinskou infrastrukturu ještě může zamíchat kartami,“ připomněla, že problémy s dodávkami tepla, plynu, elektřiny i vody by mohly přimět větší množství lidí, aby šli hledat snesitelnější životní podmínky.

Jarní zkušenost s provozem KACPU, krajských asistenčních center pomoci Ukrajině, ukázala, že existuje způsob, jak zvládnout registraci většího počtu přicházejících osob. Pokud by to bylo nutné, je možné činnost KACPU obnovit.

To však nyní rozhodně není aktuální. Postačuje registrace vždy v pondělí, ve středu a v pátek na služebnách cizinecké policie v pěti středočeských městech – v Benešově, Kladně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami – či na takzvaných OAMPech: regionálních pracovištích odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Krizový štáb mohl dokonce schválit režim jejich vánočního provozu (ve svátek 26. 12. bude zavřeno a pak 28. 12. zkrácen provoz).

Smluv s komerčními ubytovateli má kraj uzavřeno 730; volných míst v nouzovém ubytování je nyní přes tisíc. „Dlouhodobě sledujeme uvolňování kapacit, protože uprchlíci si nacházejí práci a stávají se samostatnými. Bydlení si pak platí sami,“ poznamenala Pecková. Úřad práce uvádí, že ukrajinských pracovníků je nyní ve středních Čechách zaměstnáno 26,5 tisíce.