Nejprve před půl jedenáctou uvedla, že noc bude pro hasiče náročná. Připomněla v té souvislosti místní pohled – jednotce mnichovického dobrovolného sboru přišly během pěti minut tři výzvy k výjezdům: dvakrát bylo třeba odstranit strom spadlý na silnici, v jednom případě se jednalo o monitoring toku Mnichovky se stoupající hladinou.

Tři hodiny po půlnoci pak hejtmanka potvrzovala: v kraji „makají“ jak profesionální hasiči, tak členové dobrovolných sborů. K aktuální situaci poznamenala: „Hladiny malých toků stouply na více místech, třetí stupeň povodňové aktivity je na Botiči (Jesenice, Kocanda) a Pitkovickém potoku. Voda začala asi před hodinou všude pomalu opadat.“ Konstatovala dále, že se vše obešlo bez evakuace. Hasiči nicméně měli spoustu práce s odčerpáváním vody ze sklepů i dalších prostor a s odstraňováním spadlých stromů.

O další dvě hodiny později, za úsvitu kolem páté, byl ve středních Čechách na úrovni třetího povodňového stupně rozlitý už jen Botič u Průhonic. Právě stoupající hladina Botiče také v noci vyvolávala největší obavy. Zejména v Jesenici na Praze-západ v oblasti Kocandy, kde nebezpečí hrozilo několika rodinným domům.

Především v Botičské ulici; nedaleko soutoku s Osnickým potokem – tam stoupající voda ohrožovala jeden z domů zcela bezprostředně. Podle slov starosty Pavla Smutného (za STAN) se však podařilo vytvořit účinnou bariéru – nejen z pytlů s pískem, ale i s využitím obrubníků. Do pomoci se zapojili jak hasiči, tak i občané.

Voda z rozvodněného Botiče také u Jesenice zaplavila silnici. V pražských Nuslích pak Botič dosahoval úrovně druhého povodňového stupně, označovaného jako pohotovost. Na Praze-východ v krátké době už podruhé také pozlobil Pitkovický potok, měřený v Kuří u Říčan.

Středočeským hasičům podle slov mluvčí Dagmar Zemanové zásahy spojené s počasím během večera rychle přibývaly – přičemž i ona potvrdila, že se jednalo převážně o odstraňování stromů a větví či čerpání vody jak ze sklepů, tak z lagun vytvořených na silnicích; případně i zprůchodňování kanálů. Stromy spadly i na koleje: odklízet je z trati bylo třeba například na Vlašimsku či u Zruče nad Sázavou.

Nejvíce práce hasiči podle slov Zemanové měli na Praze-západ a na Benešovsku, avšak rušno bylo i na Kolínsku. Během noci zaznamenali ve středních Čechách stovku zásahů spojených s počasím, hasiči v hlavním městě zhruba čtvrtinový počet. Na Praze-západ ještě časně ráno voda zaplavovala podjezd pod dálnicí D5 v blízkosti benzinové pumpy u Rudné. Ještě ráno také komplikovaly průjezd spadlé stromy – například po šesté hodině na silnici II/611 u Pískové Lhoty na Nymbursku.

Strom spadl u Týnce nad Sázavou na auto, nikoho naštěstí nezranil

Řádění živlů potrápilo v noci na čtvrtek 30. června také obyvatele Benešovska. Kolem půl desáté večer operační důstojník povolal hasiče k odstranění stromu, který na území Týnce nad Sázavou spadl na osobní auto. Podle informací hasičů se naštěstí nikomu nic nestalo. Další auto zůstalo stát po půl desáté večer v laguně, která se vytvořilo při průtrži mračen v benešovské Hodějovského ulici.

Zcela neprůjezdná silnice byla po pádu stromu mezi Skrýšovem a Prosenicí u Křečovic. Stejný problém s odstraňováním překážky řešili hasiči i u Veletína na Sedleckoprčicku nebo na silnici z Vlkova na Teplýšovice. Strom překážel také v jednom jízdním pruhu na 33,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Jezdit se vůbec nemohlo kvůli překážce v podobě padlého stromu například také v Milovanicích u Postupic.