Přes den prý mnoho kuřáků v restauracích ani vidět nebývá. Postupný vývoj dospěl k tomu, že z restaurací, kam se více chodí na obědy, zůstaly v Berouně kuřácké vlastně už jen tři. Častější pak bývá zakouřené prostředí v podnicích, kam se chodí posedět večer. A tam lze také spíše očekávat případné problémy.

Zákon prostě platí

Co má obsluha dělat, když si host, který bude mít upito, zapálí i přes zákaz? Právě od toho jsou tu strážníci. S autoritou svých uniforem přijedou vysvětlit, že zákony prostě platí, ať si o nich myslíme cokoli. Bude to podobné jako v dalších případech, kdy přijíždějí řešit situace, jež personál vlastními silami zmáknout nemůže.

„Ze začátku budou benevolentní, vše budou vysvětlovat a prohřešky řešit domluvou – asi po čtrnácti dnech ale začnou kontroly naostro,“ připomněla Soukupová. A když naostro, tak se vším všudy. Tedy už s pokutami. Byť v Berouně věří, že k sankcím nebude třeba sahat často a se zákazem kouření se zde lidé vyrovnají tak, jako jinde ve svobodném světě: respektováním zákona.

Přibudou restaurace

V Benešově se podle slov velitele strážníků Radka Stulíka vlastně jen rozšíří to, co už městská policie dělá: jen vedle kontrol, zda se nekouří ve veřejných budovách, veřejné dopravě i na nástupištích, budou strážníci věnovat pozornost také restauracím. S posilováním služeb ovšem Stulík nepočítá. „To už máme na dobré úrovni,“ konstatoval. S tím, že k prověřovaným místům si jeho podřízení prostě přiberou i restaurace.

Budou potřeba koše

Soustředit větší pozornost na restaurace se chystají i strážníci v Kolíně. Deníku to v pondělí řekl starosta Vít Rakušan (STAN). „Řešil jsem to s městskou policií, hlídky počítají s kontrolou. Až začne tato zákonná norma platit, hodlají se intenzivně soustředit na dodržování nočního klidu před restauracemi po 22. hodině,“ připomněl Rakušan. Očekává ovšem, že na nový stav bude muset reagovat i radnice. „Předpokládáme, že bude nutno instalovat nové koše i další inventář,“ plánuje.

Nic mimořádného

V řadě míst ovšem ani poté, co tolik diskutovaný zákon začne platit, nepomýšlejí na nějaká zvláštní opatření. Třeba v Příbrami, kde podle slov Pavlíny Svobodové z radnice prošli strážníci školením k novelizaci zákona o přestupcích i k takzvanému tabákovému zákonu. „Žádné zvláštní opatření v podobě kontrol plánované není. Samozřejmě jsme připraveni reagovat na podněty občanů, které se této problematiky budou týkat,“ poznamenala Svobodová.

Nic víc než běžné kontroly se nepřipravuje ani v Nymburce. Kuřáky a dodržování nočního klidu se tamní strážníci chystají kontrolovat jen v rámci běžného výkonu služby, uvedl Petr Černohous z nymburské radnice. „Posilovat služby se nebudou,“ konstatoval. Podobně k novému zákonu přistoupí v Mladé Boleslavi. „Strážníci to nechají na provozovatelích restaurací,“ řekla Deníku Šárka Charousková z radnice. Také v dalších místech hon na kuřáky není na pořadu dne. „Nechystají se jakákoli zvláštní opatření,“ podotkla třeba Helena Vavřinová z Městského úřadu v Mělníku.