Všichni strážníci přitom lhůtu ke studiu nevyužili. Například u Městské policie 
v Mělníku se v ohrožení ocitli tři z osmnácti strážníků. Pokud do konce roku nepředloží maturitní vysvědčení, se svou prací se budou muset rozloučit. „Jde o strážníky, kteří 
v našich řadách slouží bezmála dvacet let. Pokud budou muset odejít, bude to určitě ztráta,“ konstatoval ředitel mělnické městské policie Ladislav Hošmánek.

Dodal, že na dalšího strážníka se vztahuje výjimka ze zákona. Díky té si maturitní zkoušku nemusejí dodělávat strážníci, jimž v době nabytí účinnosti novely zákona bylo nejméně pětačtyřicet let a zároveň nejméně třikrát absolvovali zkoušky odborné způsobilosti před komisí ministerstva vnitra. Výjimka uleví i dvěma strážníkům v Neratovicích. Potvrdil to velitel tamní městské policie Rostislav Oplt.

Další dva strážníci už takové štěstí nemají. Povinnou maturitu u strážníků šéf neratovické městské policie neodsuzuje. „Praxe je samozřejmě velice důležitá, stejně tak ale i maturita. A většina českých strážníků osmiletou lhůtu využila k tomu, aby si ji dodělala. Otázkou pak zůstává, proč tak neučinili všichni, na které se výjimka nevztahuje,“ poznamenal Rostislav Oplt.

Dokonce studují vysokou školu

Služebně kralupské městské policie nebude muset nejspíš dát koncem roku sbohem ani jeden z dvaceti strážníků. S výučním listem tam totiž působí pouze jediný, a ten má podle ředitelky Evy Kostlivé v letošním roce skládat maturitní zkoušku. „Ostatní naši strážníci už maturitu mají a čtvrtina z nich dokonce studuje vysokou školu," pochválila své podřízené Eva Kostlivá, kterou těší, že se strážníci dál vzdělávají.

Z měst na Mělnicku mají městskou policii i Veltrusy, kde slouží dva strážníci. Ani jeden z nich se přitom o práci podle starosty města Filipa Voláka strachovat nemusí. Oba už maturitu mají.

Podle některých strážníků je povinné doplnění maturity nespravedlivé. Námitky strážníků z různých koutů republiky, kteří se proti novele zákona postavili, se proto bude ještě zabývat i parlamentní bezpečnostní výbor. Naposledy v minulém volebním období situaci strážníků řešil podvýbor pro obecní a městskou policii, který je součástí Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny ČR.

Zákon žádné výjimky zatím nepřipouští

„V tomto okamžiku není další jednání o této věci plánováno a žádný aktuální podnět nebyl zdejšímu výboru adresován," přiblížil současný stav tajemník výboru pro bezpečnost Jan Čech. Pokud ale výbor o strážnících skutečně bude ještě jednat, ministerstvo vnitra je připravené poskytnout poslancům potřebné informace.

Podle Hany Malé z odboru komunikace ministerstva však prozatím zákon žádné výjimky nepřipouští. „A ministerstvo v této souvislosti ani nechystá žádnou změnu právní úpravy. Jedním z důvodů je i přechodné období, kdy mezi lety 2008 a 2015 měli strážníci dostatek času doplnit si požadované vzdělání," připomněla Hana Malá.