„Z trestného činu vraždy, spáchané ve formě spolupachatelství, a přečinu nadržování byl obviněn sedmašedesátiletý muž z Prahy. Trestní stíhání obviněného probíhá vazebně," uvedl aktuálně mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Zda se jednalo o muže, který přímo držel vražednou zbraň, případně jakou roli ve skupině zabijáků měl, zatím kriminalisté nechtějí specifikovat. „S ohledem na aktuální stav vyšetřování nebudeme k případu nad rámec již zveřejněných informací poskytovat žádné další podrobnosti," vysvětlil Hanták.

Pojďme si připomenout, co zatím o případu víme. Detektivové ÚOOZ objevili dvě těla, muže a ženy, v záhornické stodole na začátku října loňského roku. Jak se ukázalo, popravení leželi v tajném hrobě 5 a 10 let.

Roku 2008 byla pohřbena ve stodole tehdy třiatřicetiletá žena z České Lípy. Ta měla být zapletena do obchodu 
s pohonnými hmotami. „Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se věcí podezření z ublížení na zdraví, jehož obětí se mohla stát tato žena, začali zabývat na základě podezření, že zmizení ženy by mohlo souviset s organizovaným zločinem na úseku rozsáhlé hospodářské kriminality v souvislosti s neodvedením daní za dovezené pohonné hmoty," uvedl Hanták.

Tato verze se jim během rozsáhlého prověřování potvrdila. „Bylo zjištěno, že pohřešovaná figurovala v několika firmách jako takzvaný bílý kůň. A ztotožněny byly také osoby, které tuto trestnou činnost prostřednictvím pohřešované měly organizovat," doplnil Hanták.

Zatčení vrahů

K zatčení podezřelých mělo dojít v Praze už 24. září. „Detektivové ÚOOZ postupně 
v Praze zadrželi 3 osoby 
a o den později dva z nich (narozeni 1949 a 1955) obvinili 
z krácení daně, poplatku 
a podobné povinné platby. Trestní stíhání jednoho ze dvou obviněných bylo navíc zahájeno i pro zbavení osobní svobody. Oba obvinění měli prostřednictvím takzvaného bílého koně způsobit státu škodu na neodvedených daních za dovezené pohonné hmoty v celkové výši přes 42 milionů korun," vysvětluje Hanták.

Jeden z obviněných skončil ve vazbě, trestní stíhání druhého obviněného bylo započato ze zdravotních důvodů na svobodě. Policisté provedli cca 20 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při kterých zajistili velké množství důkazního materiálu.

Detektivům vše ukazovalo na to, že pohřešovaná žena byla patrně zavražděna. Její tělo však zatím nalezeno nebylo a nezbývalo, než pátrat dál. A zde se dostáváme ke spojitosti obětí, respektive možných pachatelů s objektem v Záhornici.

Zda je majitel objektu, který jej vlastnil zhruba 15 let do letošního ledna, mezi dvěma obviněnými, to Hanták neupřesnil. „Podařilo se zjistit několik objektů spojených s osobami obviněných a jejich rodinnými příslušníky, které byly v minulosti různým způsobem převáděny z majitele na majitele tak, aby byl zastřen jejich pravý vlastník. Detektivové proto vytipovali několik objektů, kde by se mohlo tělo pohřešované nacházet," řekl mluvčí ÚOOZ.

Jak vyplynulo z dalšího pátrání, jeden z obviněných měl chtít koupit pozemky v Praze od Čechošvýcara, který záhadně zmizel už v roce 2003. A to samozřejmě znamenalo, že žena, fungující jako „bílý kůň", by nemusela být jedinou obětí. „Obviněný měl následně skutečně lukrativní pozemky v Praze získat," doplnil Hanták.

Mluvčí elitních detektivů na přímý dotaz Nymburského deníku, zda mezi oběma obviněnými muži je i dlouholetý majitel objektu v Záhornici, odpověděl: „To v tuto chvíli nemohu potvrdit. Další podrobnosti stran této věci nebudeme komentovat, mohly by vést ke ztotožnění obviněných," sdělil Hanták.

Nález těl

To, co se v Záhornici dělo od 30. září, už většina čtenářů Nymburského deníku z našich informací zevrubně ví. Mluvčí elitního policejního útvaru informace nyní pouze upřesnil. „Speciálně vycvičený pes vyhledal ve stodole objektu podezřelé místo. To bylo za pomoci těžké techniky odkryto a v hloubce přibližně jednoho metru bylo nalezeno ukryté tělo pohřešované ženy. Ta byla zavražděna koncem roku 2008 několika výstřely do hlavy," uvedl Hanták.

Pod tělem pohřešované policisté nalezli masivní betonovou desku, pod níž bylo 
v hloubce cca 170 cm objeveno i tělo pohřešovaného muže.
„I ten byl zavražděn střelnou zbraní a to ranou do týla. 
V zemi pak tělo leželo od roku 2003. Ohledání místa činu 
a prohlídka celého objektu probíhaly i v následujících dnech a to i za použití speciálního georadaru," potvrdil už dřívější informace policejní mluvčí.

Nález obou těl znamenal pro kriminalisty další zlom 
v celém případu. „Vzhledem
k těmto skutečnostem došlo ke změně právní kvalifikace ze zbavení osobní svobody na vraždu a trestní stíhání bylo rozšířeno o další skutek. Případem se detektivové ÚOOZ dále intenzivně zabývají. 
V současné době jsou již oba obvinění stíháni vazebně 
a v případě prokázání viny jim podle jednotlivého podílu na trestné činnosti hrozí vysoké tresty. V případě vraždy by se mohlo jednat i o doživotní trest," uzavřel Hanták.