„Chtěl jsem navrhnout zastupitelstvu, protože kolují různé pověsti, tak aby se nefabulovalo a nekolovaly různé pověsti a nepravdy, jestli by bylo možné pověřit majetkový odbor městského úřadu, aby zpracoval nějaký přehled, co je skutečně platné. Jestli je to ta úvodní smlouva o prodeji pozemku pro biostanici nebo je ještě nějaká další smlouva a jaké z toho plynou závazky," řekl poslanec Parlamentu ČR a bývalý vlašimský zastupitel Václav Zemek.

Pokud je to tak, jak on se domnívá, a investor, který chce bioelektrárnu u Pavlovic zbudovat, by měl nabídnout inkriminovaný pozemek ke zpětnému odprodeji městu. Město by pak mělo podle poslance Václava Zemka zvážit, jestli zápory nepřevažují nad klady záměru a nebylo by lépe pozemek odkoupit.

Platná kupní smlouva z roku 2011

Podle vedení Vlašimi existuje pouze jediný platný dokument k vlastnictví pozemku. Tím je kupní smlouva z roku 2011 se zřízením předkupního práva, jako práva věcného. V něm se prodávající město Vlašim a kupující firma dohodly, že investor v případě prodeje pozemku o výměře devět tisíc metrů čtverečných musí pozemek nejprve nabídnout městu, a to za cenu, za níž jej nakoupil. Za dva miliony sedm set tisíc korun českých.

„Deset procent kauce ve výši dvě stě sedmdesát tisíc, která už jim propadla v náš prospěch, nebude do tohoto prodeje vůbec kalkulována. Ta kauce je už pro ně ztracená a už je v našem rozpočtu," uvedl vlašimský starosta Luděk Jeništa s tím, že však není možné firmě nařídit, aby městu pozemek prodala.

Podle starosty při jednom z předchozích jednání s investorem jeho zástupce pohrozil městu žalobou, pokud radnice půjde proti výstavbě bioelektrárny. „To je absolutní nesmysl, oni od nás získali pozemek a tam mohli už před pěti lety začít stavět. Dále říkali, že pokud z kraje obdrží zamítavé stanovisko, pravděpodobně přistoupí k tomu, co je uvedeno v kupní smlouvě a pozemek k odprodeji nabídnou," dodal Jeništa s tím, že peníze pro tento případ v rozpočtu města jsou.

Hejtman podpořil odpůrce stavby

O bioelektrárně zatím jednali jen krajští radní, kteří vyjádřili negativní postoj. Rada kraje poté uložila náměstku hejtmana Středočeského kraje Marku Semerádovi vydat pro kraj nesouhlasné vyjádření územního samosprávního celku k dokumentaci stavby.

Řada je teď na vedení odboru životního prostředí Středočeského kraje, který v těchto dnech studuje podrobně veškeré dopady na životní prostředí (EIA). Konečné slovo, ale nakonec bude mít stavební odbor vlašimské radnice. Jen těžko si lze představit, že by úředníci vlašimské radnice šli proti předchozímu případnému negativnímu posudku EIA kraje.

„Domnívám se, že podobné stavby by měly být zásadně budovány jen tam, kde nebudou obtěžovat a ohrožovat obyvatele okolních obcí. V kraji je řada průmyslových zón i brownfieldů, kde by bylo možné podobný projekt realizovat," vyjádřil nesouhlas s bioelektrárnou i středočeský hejtman Miloš Petera.

Podpořil tím odpůrce stavby nejen z Pavlovic, ale i Kladrub, Libže, Ctiboře a Vlašimi, kterých se pod petici proti bioelektrárně podepsalo počátkem roku více než pět tisíc.

Čtěte také: Biostanici u Vlašimi odmítají kromě lidí také ochránci přírody

Karel Chlumec