V Mladé Boleslavi se minulý rok otevřel městský bazén. „To, že je v našem městě potřeba, jsme věděli dlouho a jsem rád, že se nám podařilo získat finance na jeho výstavu. Pro mne osobně je obrovským překvapením především neustále stoupající návštěvnost bazénu. Jsem rád, že se lidem líbí," zhodnotil starosta Raduan Nwelati.

Nejvíce investic šlo v Boleslavi do zmíněného bazénu, na novou sportovní halu a také na opravy silnic, chodníků a opěrných zdí. Nový rozpočet na rok 2016 budou schvalovat teď v lednu. Zaměřit se chtějí na základní a mateřské školy, na sociální oblast a také zlepšení infrastruktury.

Opravy a stavby

V Mělníku byl uplynulý rok velmi hektický, protože se snažili využít dotací. Celkem na silnicích proinvestovali 60 milionů korun a srovnatelná částka byla vynaložena na zateplení a modernizaci budov. „Největší radost mám z toho, že se nám daří modernizovat a zateplovat předškolní zařízení a za stávající situace při dalším navýšení kapacity mateřských školek v roce 2016 pokryjeme požadavky všech mělnických rodičů na umístění jejich dětí," uvedl starosta Ctirad Mikeš.

Co ale v loňském roce nestihli, bylo urychlení první etapy budování průtahu a obchvatu městem tak, aby byl do konce roku dobudován nový kruhový objezd na ulici Mladoboleslavská. Město není investorem této akce. Příští rok v Mělníku plánují rekonstrukci domu služeb na náměstí Karla IV., kde by v horizontu roku 2017 mělo vzniknout vzdělávací centrum s městskou knihovnou.

Náročnější rok mělo nové vedení i v Kutné Hoře. Po mnoha desítkách let připravují obnovu budovy Vlašského dvora, díky které by měl být objekt národní kulturní památky mnohem atraktivnější nejen pro místní, ale především pro turisty. Mezi loňské větší projekty patřila zásadní rekonstrukce malé scény v Tylově divadle, dokončení obnovy cest a zeleně parků pod Vlašským dvorem.

Za osmdesát milionů korun z dotací obnovili dům Dačického. „To byl z naší strany především husarský kousek s dodržením šibeničních termínů a dotačních podmínek. Velice rád bych poděkoval týmu odboru investic, bez kterých by to nebylo možné," sdělil starosta Martin Starý.

Příští rok bude pokračovat oprava Vlašského dvora za více než sto milionů korun. Připravují i revitalizace toku Vrchlice, rekonstrukce silnice a vybudování chodníku na Kaňk. Další velký projekt se týká autobusového nádraží u městského vlakového nádraží a parkování u nádraží hlavního.

V Kolíně se letos povedla rekonstrukce prvorepublikové vodárenské věže, symbolu města. „Třicet let chátrala, smutně stárla a nyní je z ní opět reprezentativní dáma. Vodárna slouží jako rozhledna, ze které je vidět až do Krkonoš, uvnitř návštěvníci objeví skvělou expozici. Splněný občanský i starostovský sen, ze kterého se spolu se mnou radují v Kolíně snad úplně všichni," shrnul starosta Vít Rakušan. Radost má i z poklesu kriminality ve městě o padesát procent v meziročním srovnání.

Kultura je důležitá

Vrásky dělá vedení města zámek. V jeho areálu sice dostavěli a otevřeli podnikatelský inkubátor, nicméně samotná rekonstrukce zámku se stále odkládá. Celkové náklady jsou vyčísleny na více než miliardu, kterou zadlužený Kolín nemá. Splácí historický dluh ve výši sto milionů korun ročně.

I tak loni investovali do rekonstrukce sídliště, revitalizace Kmochova ostrova, dostavěli novou cyklostezku, opravili hřiště a školy. Příští rok v okolí chrámu svatého Bartoloměje vznikne prostor pro společenské a kulturní setkávání a otevřou nepřístupné objekty včetně kostnice. „Letos budou rovněž postupně zavírat herny ve městě. Odsouhlasili jsme odvážnou vyhlášku, která jejich provozování definitivně zakazuje od ledna 2017," doplnil Rakušan.

V Příbrami byl loňský rok rokem změn. „Asi největší radost mám ze schválení přebytkového rozpočtu, který nás zbaví úvěrů, a předznamenává tak po mnoha letech konec bezstarostné jízdy s kopce," řekl starosta Jindřich Vařecha. Všechny investice byly v roce 2015 nasměrovány do rekonstrukcí silnic a dětských hřišť, což město i přes dotace finančně oslabilo.

Nicméně dotace do silnic a hřišť se už nebudou opakovat, proto se je snažili využívat co nejvíce. Příští rok vedení Příbrami plánuje investovat do sociální oblasti a město bude žít oslavami osmistého výročí první písemné zmínky svého založení. Slibují si od toho výrazné oživení jednak cestovního ruchu, a tím i malého podnikání, ale také zpestření života občanů.

Více zapojit občany

V Nymburku loni dokončili čtvrtou etapu revitalizace sídliště včetně dětského hřiště, historické sklepení pod radnicí nebo zrekonstruovali nemocnici, dokončili pavilony a další plánují. Příští rok chtějí dokončit revitalizaci sídliště, zrekonstruovat cyklostezku nebo vybudovat přístaviště.

„Mnoho akcí je více či méně rozjetých, ale nedotažených do konce. Proto bych ten příští rok nazval Rokem tečky a po Roce čárky chci, abychom spolu s vedoucími odborů radnice dokončovali více akcí. Úplnou tečku by pak měli dělat občané pozitivní zpětnou vazbou," řekl starosta Tomáš Mach. Proto se také stále více snaží zapojit občany do rozhodování o městě.

Podle starosty je dobré nastavit dobrou spolupráci s opozicí, aby spolu vyřešili zápach ve městě. Zatím se také nepovedlo rozšířit kapacitu městského úřadu a odkup ve věcech majetkových. Otázkou prvních dnů nového roku bude stavba bazénu, konkrétně osvěta mezi lidmi a diskuze o tom, jaký bazén a kde by jej chtěli. Dalším velkým tématem je stavba olympijského centra.

Rozmanitý a náročný byl loňský rok nového vedení v Kladně. Dokončili tam rekonstrukci divadla od roku 2005, hotel na Sletišti nebo Podprůhon, dokončili opravu náměstí v Rozdělově. „Zejména investiční akce divadlo a hotel byly ve velmi špatném stavu. U hotelu jsme dokonce přemýšleli, zda by nebylo lepší vrátit dotační titul," poznamenal starosta Milan Volf, kterého naopak těší, že obyvatelé mají větší zájem o samotné dění ve městě.

Naopak se v Kladně nepodařilo překonat boj s časem a zkostnatělost úředních postupů, které je ještě potřeba řádně rozhýbat. Problém mají i s financováním hokeje. Aktuálně ještě nemají schválený rozpočet na letošní rok. Plánují zastřešení tribuny na Sletišti, řešení parkování v centru a další. Chtějí vyhlásit architektonickou soutěž na řešení pěší zóny od náměstí Svobody až po stávající autobusové nádraží a nového autobusového terminálu včetně parkoviště.

Starosta Rakovníka Pavel Jenšovský považuje loňský rok za úspěšný. „Především jsem rád, že se nám daří obrušovat hrany v zastupitelstvu i mimo něj a spolupráce je často záležitostí zástupců řady volebních subjektů. Připomeňme si odstranění rampy u spořitelny, spolupráci při oživování veřejného prostoru a podobně. Mezilidské vztahy jsou základem jakékoli další práce," připomněl.

Loni se jim podařilo dojednat návrat armády do zdejších kasáren, a tím zabránili vzniku případné sociálně vyloučené lokality. Uspořili peníze na rekonstrukci plaveckého bazénu, zateplili školku, opravili sídliště a vybudovali dětská hřiště. Zatím se nepodařilo připravit do fáze realizace změnu parkovacího systému na náměstí. V příštím roce vstoupí v platnost nová vyhláška o poplatku za svoz komunálního odpadu.