Na slavnost k 40. výročí od natáčení Chalupářů dorazilo podle jeho slov na dva tisíce lidí.
Co jste dělal před čtyřiceti lety, kolik vám bylo let?
Bylo mi patnáct let, a co vím určitě, ve Višňové jsem tehdy nebydlel. Žiji tu osmadvacet let, ale už v těch patnácti jsem Višňovou dobře znal, protože tatínek byl aktivním hasičem a kamarádil se s jiným aktivním hasičem, panem Vondruškou, právě z Višňové. Na některé hasičské slavnosti mě sem brával s sebou.
Vzpomenete si, kdy jste poprvé viděl seriál Chalupáři?
To si nevzpomínám, určitě ale ještě jako dítě. Podívám se na něj pokaždé, když v televizi běží, a kromě toho ho mám i na DVD. Pouštím si Chalupáře docela často, je to dobrá oddechovka a přiznám se, že občas seriál dobře funguje i jako studijní materiál. Přece jenom se staráme o obec, takže porovnáváme, kde co bylo, jak se to dnes změnilo, co se od té doby udělalo a tak dále.
Setkáváte se v obci s takzvanými „filmovými turisty", kteří objíždějí známá natáčecí místa?
Určitě, velmi často. Je to oblíbený trend, který lidi táhne. Vím, že kromě Višňové turisté rádi jezdí i do obce Křečovice, kde se natáčel film Vesničko má středisková, nebo do Hoštic, které proslavila trilogie Slunce seno. Když někomu řeknu, že jsem z Višňové, v první chvíli většinou nereaguje. Když mu ale řeknu, že je to ta Višňová z Chalupářů, hned ví. Každý divák tu vesnici zná a je mu tak daleko bližší.
Setkal jste se někdy s nějakým nezapomenutelným turistou?
Jeden zajímavý zážitek se mi přihodil minulý týden. Jel jsem domů z Tábora a po cestě jsem nabral asi šedesátiletého stopaře. Ptá se mě, jestli jedu na Příbram, a já říkám, že do Višňové. On na to tam já to znám, tam jsem před čtyřiceti lety natáčel Chalupáře. Byl členem filmového štábu. Tak jsme měli téma k hovoru na celou cestu.
O víkendu si obec připomíná 40 let od vzniku Chalupářů, kdy jste se rozhodli pro uspořádání slavnosti?
Vzniklo to úplně nenápadně. Před dvěma lety, zrovna běžel seriál v televizi, navštívil Višňovou režisér Chalupářů František Filip. Seděli jsme v hospodě, povídali si a někdo pronesl, že za rok uplyne 40 let od natáčení, a že by to stálo za oslavu. Takže jsme začali s přípravami, než jsme ale zjistili, že ta čtyřicítka bude až za rok. Tudíž jsme přípravy utnuli a začali s nimi zase za rok.
Můžete prozradit, na kolik zatížila celá akce obecní kasu?
Přesně to zatím nedokážu vyčíslit, ale řádově asi kolem sta tisíc. Nepočítám do toho věci, které v obci zůstanou před akcí jsme třeba opravili komunikaci, na což by tak jako tak došlo, jenom o něco později. Pro turisty jsme zrealizovali také naučnou stezku po Višňové, při které se na informačních tabulkách dozvědí zajímavosti o konkrétních místech, kde se Chalupáři natáčeli.
Vracejí se sem s odstupem let někteří herci nebo tvůrci?
Přiznám se, že jsem to nezažil, pravděpodobně asi ne.
Obec se za těch 40 let výrazně proměnila, je vůbec něco ještě v původním stavu, v jakém vesnici znají diváci z Chalupářů?
Například náves a zdravotní středisko jsou víceméně původní - i když stromy kolem trochu povyrostly… Stejně tak i rybníček, ve kterém Evžen Huml chytal kapra. Ale už u něj není stromová alej, místo ní stojí v místech domy. Stejně jako každá jiná vesnice, také Višňová se rozrůstá, a ani jednotlivé objekty, ve kterých se natáčelo, už nemají s původní podobou nic moc společného. I proto jsme udělali ty informační cedule, na kterých si každý může připomenout, jak objekty původně vypadaly, a porovnat tedy místa se současnou podobou.
Orchestrion se Višňovou nerozléhal, přesto se s Chalupáři o posledním víkendu bavila celá obecBohoušek v podání Josefa Kemra, Jiří Sovák alias Evžen Huml či manželé Tonda a Anička Čihákovi neboli Vladimír Menšík a Gabriela Vránová. Obyvatele legendární Třešňové netřeba představovat… Seriál Chalupáři, který za žádných okolností nechybí v každoročním plánu televizních stanic, vznikl přesně před 40 lety.
A ačkoli se sice o víkendu obcí Višňová na Příbramsku nerozléhal orchestrion (jak zpívá v úvodní znělce Waldemar Matuška), místní obyvatelé si výročí populární komediální série náležitě užili.
Na návsi před zdravotnickým střediskem, které mimochodem v seriálu také figuruje, se v sobotu 21. června sešlo na dva tisíce návštěvníků. Od odpoledních až do nočních hodin bavili přítomné hudební interpreti, sešli se místní umělecké spolky, nechyběly pouťové atrakce, ani samotní herci. Pozvání do Višňové přijaly herečky Luba Skořepová (v seriálu ztvárnila Romku Aranku) a Gabriela Vránová coby Alenka Čiháková.
Na sešlost se místní připravovali od začátku kalendářního roku, nejintenzivnější přípravy proběhly v uplynulých týdnech, kdy se do nich zapojila celá obec. „Udělali jsme tady kus práce. Přijali jsme i brigádně místní študáky a nezaměstnané, zaplaceno dostali z obecních peněz, takže to snad bylo přínosné pro všechny," říká starosta Višňové Jiří Nekolný.
Návštěvníky provážel po Višňové turistický vláček zapůjčený z nedaleké Příbrami, jeho trasa vedla po místech, kde se odehrávaly nejstěžejnější okamžiky života obyvatel seriálové Třešňové.
Herečka Vránová, představitelka Anny Čihákové v seriálu Chalupáři: Ve Višňové mě nejvíc zasáhl nápis na kostele
Spolu s herečkou Lubou Skořepovou se zúčastnila slavnostní akce ke 40. výročí natáčení seriálu Chalupáři ve Višňové na Příbramsku herečka Gabriela Vránová. V seriálu ztvárnila Aničku Čihákovou, manželku Vladimíra Menšíka neboli Tondy Čiháka. V sobotních podvečerních hodinách se herečka osobně setkala také s místními obyvateli při autogramiádě.
Jak vzpomínáte na natáčení Chalupářů ve Višňové?
Tím, že probíhalo přímo na místě, v opravdové vesnici, to bylo natáčení velmi autentické. Výjimečné pro mě bylo v tom, že jsem na něj vzala svého tehdy čtyřletého syna. Malý Ondra Kepka se v prvním díle seriálu objeví jako probíhající klučík v modrém oblečku. Byl tam i dřív než já - Anička Čiháková se představila až ve třetím díle seriálu.
Takže Chalupáři znamenali premiéri před kamerou pro Ondřeje Kepku, budoucího herce a režiséra?
A víte, že asi ano? Jinak jsem s sebou ale syna na natáčení nevozila, nehodilo se to, Chalupáři byli výjimka. Vůbec zdejší prostředí bylo takové přívětivé, i všichni místní lidé na nás byli moc milí.
Navštívila jste od té doby Višňovou?
Několikrát jsem vesnicí projížděla, nejvíc mi v hlavě utkvěl nápis na místním kostele „Hodiny odbíjejí i tvůj čas. Pamatuj na konec". Už tehdy mě velmi zasáhl, připomínal mi jednu tatínkovu báseň o čase, který je pomíjivý a nezadržitelný.
Už jste měla možnost prohlédnout si obec a setkat se s místními obyvateli?
Ještě moc ne, po krátkém vystoupení mě tady ale čeká autogramiáda. Těším se, protože si moc ráda povídám s lidmi. Kdekoli a kdykoli.