Výstava je plánovaná do 23. července, starosta sedmičky ale usiluje o její předčasný konec. Odvolává se při tom na povinnost samosprávy zajistit pohřbení mrtvých těl, která se najdou na jejím území a mají neznámý nebo nejasný původ. Čižinský proto požádal o součinnost policii ČR, která jediná může jeho záměr uskutečnit i proti vůli pořadatelů.

Policie chce rozhodnutí soudu

Policie ale starostovi vzkázala, že zásah proti výstavě nepodnikne bez rozhodnutí soudu nebo příslušného orgánu státní správy. A Čižinský je odhodlaný soudní posvěcení získat: „Předčasné ukončení výstavy teď už asi nestihneme. Mým cílem je ale hlavně to, aby už se tato ostudná akce v Česku nikdy neopakovala."

Exponáty nabízející dokonalý pohled do lidské anatomie a fyziologie byly v Česku pod různými jmény představené už několikrát. Vypreparovaná těla jsou zapůjčená za úplatu od americké firmy. Podle některých názorů může jít o oběti perzekucí z Číny.

Pořadatel výstavy interpretuje stanovisko policie jako své vítězství. Podle tiskové mluvčí JVS Group Květy Havelkové nemá tato společnost obavy z případné soudní pře: „Ať se starosta klidně obrátí na soud. My máme vlastní posudek a jsme v klidu. Všechny potřebné dokumenty jsme měli před začátkem výstavy a Magistrát Prahy, který je vlastníkem pozemků na výstavišti, nás tam chtěl. A mimochodem je zajímavé, že Čižinský začal touto kampaní až koncem května, přestože o výstavě musel vědět už loni. Podle nás jsou jeho motivací jednoznačně letošní sněmovní volby."

Starosta se prý zviditelnit nechce

Starosta nařčení ze snah o vlastní zviditelnění rezolutně odmítá a poukazuje na to, že odmítl převzít záštitu nad touto výstavou a také na právní rozbor, který si radnice nechala zpracovat advokátní kanceláří Štainc.

Šestnáctistránkový text označuje výstavu za neslučitelnou s českým právním řádem. Podle právního posudku je v rozporu s občanským zákoníkem, z něhož vyplývá, že mrtvé lidské tělo ani jeho části nelze využívat komerčně a nemohou být majetkem.