Koncem února se během zasedání zastupitelů Prahy 2 odehrála scénka, která může symbolizovat hluboký příkop mezi tamní koalicí a opozicí. Nezařazený člen zastupitelstva Dan Richter obdržel za slovní výpad facku od místostarostky a zároveň „nejvyšší dámy“ ODS Alexandry Udženiji. 

Někteří představitelé radnice konflikt prezentovali jako umravnění extravagantního a nepředvídatelného solitéra Richtera, který už letos ve volbách nekandiduje. Radniční koalice ODS, TOP 09 a pozdějších spojenců ze spolku Občané za spokojené bydlení (OSB) ale odrážela vážná opoziční obvinění z manipulací s privatizacemi anebo z „cinklých“ zakázek v podstatě nepřetržitě.

KLIMATIZACE JAKO POLITIKUM

K nejhlasitějším kritikům radnice patří lidovecký zastupitel Otto Schwarz, původ-ně zvolený za koaliční TOP 09. Přezdívka druhé městské části „pražské Palermo“ podle něj má opodstatnění ať už kvůli některým výhodným prodejům městských bytů „spřízněným osobám“, nebo údajně předraženým zakázkám pro městskou část. 

„Koaliční zastupitelé loni ještě před zpřísněním pravidel protlačili zjevně spekulativní prodej tří bytů, které pak byly obratem přeprodány se ziskem až sto procent. Všichni už toho mají dost,“ komentoval situaci na „dvojce“ Schwarz. 


Jako aktuální příklad podezřelé zakázky uvedl kontrakt na klimatizaci, zateplení fasády a výměnu oken v domě na Karlově náměstí číslo 7. Výběrové řízení bylo podle Schwarze zveřejněno jen na nově vytvořeném profilu zadavatele a přihlásil se do něj jen jeho pozdější vítěz. „Navíc tam jsou nestandardně vysoké vícepráce – skoro 5 milionů korun u zakázky za 25 milionů. Mám důvodné podezření, že se mohlo jednat o záměr, a nikoli o opomenutí. Každopádně víc uchazečů se nepřihlásilo, protože odkaz na webu Správy nemovitostí Praha 2 chyběl,“ dodal Schwarz.

ODS STAVÍ PROTI KRITICE VÝSLEDKY


Dlouholetí vládci „dvojkové“ radnice z ODS ale kritiku odmítají jako stížnosti zhrzených „přeběhlíků“. Lídři občanských demokratů v kampani zdůrazňují vlastní výsledky. „Opravili jsme parky a vrátili do nich život, zvedli jsme kvalitu škol a školek na nejvyšší úroveň, nulovou tolerancí hazardu jsme zrušili 104 heren,“ chlubí se starostka Jana Černochová, kterou doplňuje Alexandra Udženija, místostarostka a zároveň druhá na kandidátce ODS.

„Otevřeli jsme nové jesle v Ječné, vybudovali dětská hřiště i fitness pro dospělé, zajistili ostrahu dětských hřišť a parků. V případě dalšího vítězství postavíme dětská brouzdaliště, zřídíme domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou, budeme i nadále zlepšovat úklid a údržbu ulic a parků atd.,“ poznamenala místostarostka.

CO S NÁDRAŽÍM VYŠEHRAD?

Otto Schwarz a jeho kolegové z nové koalice Dvojka sobě (Zelení, KDU-ČSL, ČSSD a nezávislí) vytýkají současné radniční garnituře „balkánsky netransparentní“ pojetí politiky a mizivou snahu o naslouchání občanům i jejich zapojení do tvorby veřejného prostoru. 

Demonstrovat to má mimo jiné krátký život komunitní zahrady Smetanka, která dostala výpověď z nájmu. Dvojka sobě proto slibuje celkovou nápravu. Slibuje i víc úsilí směrem k rekonstrukci rozsáhlého areálu Sokola Královské Vinohrady nebo také opravu secesního nádraží Vyšehrad a následnou přeměnu v kulturní centrum Prahy 2. Odkoupení zchátralé budovy ovšem před volbami zařadili mezi programové cíle i občanští demokraté. 

Dvouciferný volební výsledek mohou na dvojce reálně očekávat kromě ODS, TOP 09 a koalice i Piráti a hnutí ANO.   

close Kdo také kandiduje v Praze 2. info Zdroj: Deník zoom_in