Spalovna nebezpečných odpadů v Lysé stojí od loňského května. 
A podle současné situace to vypadá, že dříve než příští jaro se nerozjede.

Tehdy propuštění zaměstnanci tak mají minimální šanci vrátit se v dohledné době do práce. Spalovna stojí kvůli sporu vedení provozovatele, firmy BDW Line, s dodavatelem filtrů za 5,5 milionů korun.

Spalovna musela kvůli špatné regeneraci filtrů často vypínat provoz a vznikaly jí tím velké ztráty. Od poloviny května loňského roku je mimo provoz úplně a propustila zaměstnance. Podle jednatele provozující firmy Martina Hořáka spalovna v této chvíli není na prodej. „Je těžko prodejná, když je nefunkční. Má hodnotu železa, které tam stojí. Potřebujeme ji spíš nějak zprovoznit," řekl.

Vysoké náklady na likvidaci odpadu

Dodavatel filtrů podle něj nyní spolupracuje s technologem, který by měl navrhnout nový způsob regenerace filtrů. Pokud se obě strany nedohodnou, přijde na řadu soud.
„Další jednání s dodavatelem je naplánováno po prázdninách," řekl Hořák.

Spalovnu prodala radnice 
v Lysé nad Labem přibližně před deseti lety. V roce 2006 ji ale současný majitel, firma BDW Line, vyřadil z ekonomických důvodů z provozu. Náklady na likvidaci nebezpečného odpadu byly údajně příliš vysoké.

Nymburský deník naposledy o situaci kolem spalovny informoval 
v lednu. Jak je patrné z tehdejších slov Martina Hořáka, stav věcí se od té doby příliš nepohnul. „Mají zájem se na něčem dohodnout, ale nevíme jak. Takže se vypracují nějaké dokumenty, které by podpořily naše stanovisko, 
a to jim zašleme," řekl tehdy Martin Hořák.

Už tehdy se obě strany shodly na tom, že celou věc nechtějí nechat dojít až k soudu.

(s využitím ČTK)