„TFA je z anglického Toughest Firefighter Alive, volně přeloženo to znamená nejtvrdší hasič přežívá. Vzniklo to v Americe na základně dýchací firmy Scott, která vyrábí dýchací techniku. Oni jí potřebovali otestovat a postavili tedy pro hasiče dráhu, nasadili jim přístroje a řekli, absolvuj to v tom. Lidem se to líbilo, jak se ti hasiči snaží a ničí a vznikla z toho tato soutěž," řekl.

Lukáš Fousek, vedoucí oddělení IZS z Benešova, byl pověřený vedením soutěže. Fousek byl s účastí spokojen pouze z části. „Nepodařilo se nám bohužel získat více přespolních závodníků z jiných krajů, čehož jsme chtěli dosáhnout. Je to i tím, že je zanedlouho Mistrovství Evropy v TFA a hodně závodníků se již připravuje," poznamenal.

Krátká ale náročná

Trasa, která byla pro závodníky v Bohdanči připravená, nebyla dlouhá, za to byla velmi náročná. Hasič musel k závodu nastoupit plně připraven, oblečen a s dýchacím přístrojem. Prvním úkolem bylo zapojit dvě koncovky hadice B na cisternovou stříkačku a hadice rozvinout na vzdálenost padesáti metrů. Poté musel hasič smotat dvě hadice a dát je do boxu. „Tato část je náročná, protože hasič je po celou dobu předkloněn," řekl Fousek.

Následně museli závodníci překonat bariéru, která byla oproti pravidlům TFA pouze dvoumetrová. „Jednou z nejnáročnějších částí bylo vykonat v boxu třicet úderů kladivem nahoru a třicet dolů," popsal dále Fousek. Figurína vážící osmdesát kilogramů byla dalším z úkolů. „Hasiči jí museli odtáhnout přesně tak, jako by šlo o živého člověka. Tato část byla pozorována rozhodčími, a pokud se hasič nechoval k figuríně dostatečně dobře, mohl být i vyloučen," vysvětlil vedoucí soutěže.

Přenesení barelů, které vážily dvacet kilogramů, na vzdálenost třicet metrů museli hasiči zvládnout hned po figuríně. Před finálním výstupem na rozhlednu všechny čekalo v prvním patře rozhledny vyzvednutí závaží v podobě dvou hadic B a následně vystoupili na rozhlednu, kde byl konec tratě.

Výstup na rozhlednu

Podle Radka Kladivy je právě výstup na rozhlednu nejtěžší. „Je to konečná disciplína, člověk už má ty silové věci za sebou a většinou už jsme unavení všichni a ještě před námi je 42 metrů výstup na rozhlednu. To je pak maso."

Fousek se k tomuto názoru přidává. „Trať je už tak náročná dost. Navíc jsme pro tento rok přidali ještě jednu disciplínu oproti loňsku. Navíc hasiči to běží v plné zbroji a mají ke svému tělu navíc kolem sedmnácti kilogramů, takže nahoře budou určitě unavení i ti nejlepší jedinci," uvedl s tím, že měl být průměrný čas kolem pěti minut.

V disciplíně TFA se koná i Mistrovství České republiky, Evropy a světa. „Z této soutěže se mohli hasiči kvalifikovat na český šampionát. Šlo ale o otevřenou soutěž a přihlásit se mohli i z jiných krajů," popsal Fousek.

Během celých závodů si hasiči užívali jak krásné prostředí Bohdanky, tak i výkony svých protivníků. Již počtvrté vyhrál celý závod Radek Kladiva a nejlepším týmem byl Benešov. „Doufám, že se sem ještě vrátíme. Obec je tomu zatím nakloněná," řekl Fousek.

Radek Kladiva bere svou práci jako koníčkaRadek Kladiva slouží v územním odboru Benešov na stanici Vlašim. Hasiče dělá již osm let. „Z těch osmi se věnuji skoro sedm disciplíně TFA," řekl nyní již čtyřnásobný vítěz závodu TFA v Bohdanči. Kladiva se spolu se svými kolegy na závody TFA připravuje celoročně. „Nejde o to, že bych se připravil pouze na jeden závod. Ono jich je za rok docela dost, takže stejně by ta příprava zabrala dost času," vysvětlil to, jak trénuje.

Radek Kladiva je dlouhodobě nejlepším ze Středočeského kraje. Má své úspěchy také na celorepublikové úrovni. „Ve většině případů jsem se na republikových závodech umístil do nejlepší desítky. Vyšlo mi ale také umístění v první trojici. Za to jsem byl hodně rád," pochlubil se Kladiva s tím, že jeho cílem v Bohdanči bylo vyhrát nebo se umístit mezi nejlepší trojicí závodníků.

Ve Středočeském kraji se tomuto odvětví hasičiny tolik lidí nevěnuje. Po celém kraji je podle Radka Kladivy jen pětice těch, kteří jezdí celorepublikové závody. „Většina z těch, kteří byli na závodech v Bohdanči na to ani moc netrénovali a nevěnují se tomu nějak více. Je to škoda, protože to je rozhodně zajímavé."

Za osm let práce u hasičů zažil Kladiva velké množství různých zásahů. Když by měl ale zavzpomínat na nějaký zvláštní, nevěděl co má vypíchnout. „Těch zvláštních zásahů není tolik, jde spíš o rutinní zákroky. Například pomoci záchrance při snesení pacienta. Našli by se v mé kariéře také zásahy, které byly zvláštní, ale nevím který bych vyzdvihl. Co je ale vždycky nepříjemné jsou dopravní nehody."

Radek Kladiva je jedním z těch lidí, kteří svou práci mají rádi. „Být hasičem mě hrozně baví, můžu díky hasiččině sportovat, uvolňují mě z práce na mnohé soutěže a republiková mistrovství. Hasičina je pro mě jeden velký koníček."

Výsledky TFA v Bohdanči

Kategorie A
1. Radek Kladiva ÚO Benešov, 4:23,55
2. Dušan Plodr ÚO Beroun, 4:45,35
3. Michal Strnad ÚO Mladá Boleslav, 5:7,02

Kategorie B
1. Kamil Němec ÚO Benešov, 4:40,83
2. Luboš Martínek ÚO Nymburk, 5:11,2
3. Karel Teska ÚO Příbram, 6:21,03

Družstva
1. ÚO Benešov (Radek Kladiva, Kamil Němec, Pavel Kmošek)
2. ÚO Kutná Hora (Miloš Vysloužil, Jan Backa, Radim Vonšovský)
3. ÚO Příbram (Jan Jeništa, Jakub Hornáček, Tomáš Horvát)

Kategorie A (mimo kraj)
1. Ondřej Rosenkranz ÚO Hradec Králové, 4:33,18
2. Pavel Kouřík ÚO Domažlice, 4:43,57
3. Marek Víšek ÚO Pardubice, 4:45,38

Kategorie B (mimo kraj)
1. Jiří Dvořák ÚO Tábor, 4:53,59
2. Jan Kubíček ÚO Děčín, 5:38,26