Ani o obtěžování takzvanými šmejdy na náměstí nebo v jiných částech Sedlčan strážníci neví. 

„Dříve tu nabízeli na ulicích předražené parfémy a teď zmizeli. Před rokem jsme se soustředili na dealery, kteří nabízeli zejména přechodem na jiného dodavatele výhodnou změnu tarifů za elektřinu. Oni však tvrdili, že žádnou dohodu nesjednali a že se jednalo z jejich strany pouze o informativní akci. Svědecky se nám, bohužel, nepodařilo doložit opak," připomněl Krch.

Následně upozornil, že spolupráce obyvatel se strážníky je v podobných případech hodně důležitá: „Občané se na nás mohou obrátit kdykoliv mají podezření na nekalé jednání osob, které se jim vnucují do přízně. Je důležité ale zavolat nám na bezplatnou linku 156 ihned a ne až dodatečně."

Kontrola může mít kýžený efekt

Krch je přesvědčen, že i pouhá kontrola může mít kýžený efekt. „Když takové lidi zkontrolujeme, tak se většinou odsunou z města jinam," přidal osobní zkušenost z doby před platností vyhlášky. U domů s pečovatelskou službou je na dveřích také upozornění, že nájemníci o domovní prodej nestojí.

Některá města mají na výpadových silnicích umístěny cedule, které o zákazu podomního a pouličního prodeje informují. Petr Krch potvrdil, že k podobným praktikám ale Sedlčany nepřistoupily.

Čtěte také: Vlezlí prodejci se do Kladna valí v nepravidelných vlnách

Marie Břeňová