Ve Středočeském kraji konkrétně bezprostředním okolí hlavního města, na Praze-východ i Praze-západ, dále pak na Berounsku a Kolínsku. Kromě 8. listopadu se má v těchto okresech plošně testovat ještě o týden později: 15. listopadu.

Nejnovější zveřejněná čísla, která k výskytu koronaviru ve školách publikuje na svém webu krajská hygienická stanice, se také vztahují ke 43. kalendářnímu týdnu, tedy období od 25. do 31. října. Tehdy bylo ve středních Čechách evidováno 325 školských zařízení s výskytem koronaviru – přičemž ve 222 případech se jednalo o základní školy (a 68 bylo učilišť, středních škol a vyšších odborných škol).

Škol s uzavřenými třídami bylo 297 (nejméně na Kutnohorsku, a to devět; nejvíce na Příbramsku: 48). Uzavřených celých škol zůstalo sedm v šesti okresech (na Mělnicku hned dvě) – nicméně Dana Šalamunová z krajské hygienické stanice Deníku upřesnila, že se mezi nimi nevyskytla žádná velká škola: toto opatření postihlo hlavně málotřídky.

Na celkové vyhodnocení novějších dat, tedy zjištění vztahujících se k prvnímu týdnu v listopadu, má dojít v pondělí. Mělo by se mimo jiné ukázat, jak se ve vývoji nemocnosti odrazil vliv prázdnin kolem státního svátku 28. října, někde prodloužených ředitelským volnem rovnou na celý týden bez kontaktu třídních kolektivů (nicméně nikoli bez vzájemných kontaktů dětí a mládeže v jiném prostředí).

Podle slov Šalamunové se také projeví rozhodnutí o zkrácení doby karantény ze 14 dnů na týden. Dílčí výsledky evidované ke čtvrtku (4. listopadu) hovořily o 67 středočeských školách s výskytem nákazy, z nichž dvě byly uzavřené – a o 123 třídách v karanténě.

Hygienici očekávají, že výsledek pondělního testování s čísly postihujícími covidovou situaci ve školách poněkud zamíchá. Ve zmiňované čtveřici středočeských okresů se zřejmě objeví nové případy pozitivity, na něž neupozornily klinické příznaky onemocnění – a s tím i dojde i na nová opatření a trasování dalších kontaktů.