VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy jsou zabezpečené, ale útok přijít může

Střední Čechy - Tragédie, která se odehrála v úterý ve Žďáru nad Sázavou, ukázala, jak rychle se může ranní cesta do třídy změnit v boj o přežití. Schizofrenička zaútočila na jednu studentku a bránícího šestnáctiletého studenta při tom pobodala. 

16.10.2014
SDÍLEJ:

Studenti po tragédii vytvořili před žďárskou obchodní školou pietní místo.Foto: Deník/ Lenka Mašová

Ačkoliv jsou i pražské a středočeské školy zabezpečeny a hlídají vstup každého člověka do budovy, nelze stoprocentně podobným útokům zabránit. I tak se ale ředitelé škol snaží chránit své studenty a nic nepodceňovat.

„Úterní událost je především nezměrnou lidskou tragédií o to větší, že se ne-
obešla bez ztráty lidského života, zejména života šestnáctiletého člověka. Je nutné také vyzvednout statečnost tohoto studenta, který neváhal nasadit vlastní zdraví na obranu své spolužačky a zaplatil za to svým životem," konstatuje ředitel pražské Střední školy elektrotechniky a strojírenství Lumír Kymr.

Vrátný, dozor, vstupy na čip

Do této pražské školy v Záběhlicích chodí tamní žáci díky čipové kartě, kterou otevřou elektronický zámek. Vchod je navíc hlídán stálou službou na recepci školy, která vedle kontroly osob vstupujících hlavním vchodem sleduje na monitoru prostor před žákovským vstupem do školy, jeho okolí i chodbu za vstupem. Navíc na chodbách probíhají dozory pedagogických pracovníků.

„Přes všechna tato opatření se domnívám, že pokud se bude chtít někdo do budovy dostat s hlavním proudem příchozích studentů, může projít vchodem a uniknout pozornosti pracovníkovi recepce i pedagogickému dozoru zejména, je-li věkově blízko věku našich studentů. Není v silách žádného pracovníka školy si pamatovat přes pět set obličejů žáků školy," přiznává Lumír Kymr.

Spolupráce 
s policií

Na podobné situace se ředitelé pražských škol připravují tak, že se potkávají s policií. Ta je informuje o možných rizicích a postupech při mimořádných událostech. Člověk nemusí být připraven na všechny možnosti, které mohou nastat. Vždy by měl ale vyhodnotit danou situaci a řešit ji podle okolností.

Podle ředitele poděbradské školy nemůže být člověk na podobné situace nikdy dostatečně připraven. „Vždy rozhoduje osobní připravenost jedince, aby zvládal krizové situace. A to je jedna z nejnáročnějších složek pedagogické práce, kdy učitel je dnes a denně vystaven krizovým situacím, kdy jde často o životy a bezpečnost jemu svěřených dětí. Bohužel tuto skutečnost společnost zatím nedocenila ani z hlediska společenské prestiže učitelského povolání i způsobu ohodnocení jejich práce," myslí si Zbyněk Lukavec, ředitel EKO Gymnázia a Střední odborné školy Multimediálních studií v Poděbradech.

I v této škole děti chodí přes dveře zabezpečené elektrickým zámkem s mluvítkem. Při ranním příchodu do školy, kdy jsou dveře otevřené, je u vchodu přítomen pedagogický dohled. Ve škole mají nainstalovaný kamerový systém, který monitoruje vchod, šatny a chodby školy. Podle názoru Zbyňka Lukavce ale vniknutí cizí osoby do školy nelze ani za současného technologického pokroku jednoduše zabránit, což ukázal i úterní případ. Situace je pro školu o to složitější, protože od září v budově působí i další škola. Nicméně už včera se ředitelé obou škol dohodli na stejných pravidlech, jak omezit vstup cizích osob.

Škola jako 
veřejná budova

Na Střední průmyslové škole stavební Josefa Gočára v Praze procházejí studenti kolem vrátnice turnikety, které umožňují identifikaci prostřednictvím čipových karet. V šatnách je přítomna šatnářka i pedagogický dozor. Na vrátnici pak zajišťuje službu vrátný. „Míra zabezpečení naší školy je však choulostivá otázka, stejně tak jako třeba u budov krajských úřadů, obchodních center, divadel, letišť a dalších veřejných budov. V regionálním školství chybí finanční prostředky na využití služeb profesionální ozbrojené ochranky, na instalaci a obsluhu rámových detektorů kovů a dalšího bezpečnostního zařízení," vysvětluje ředitel školy Tomáš Langer.

Prostředí velké školy se podle ředitele podobá svým provozem podobným zařízením, jako jsou nemocnice, stadiony nebo kostel. Jestliže si někdo usmyslí, že do školy vnikne, je vždy ve výhodě, protože má možnost přípravy a čas na zmapování situace.

„Škola má zpracován na obdobnou situaci svůj plán. Vedení školy a část pedagogického sboru se zúčastnila dvou fází semináře s názvem Postup při mimořádných událostech ve školách, který připravila pražská policie. Je však nutné si přiznat, že se jedná o teoretické zvládnutí situace a předem nikdo nedokážeme odhadnout, jak se bude událost vyvíjet a jak se lidé zachovají v reálu," uvádí Tomáš Langer.

Na tragédii ve Žďáře navazuje i ředitel Dívčí katolické střední školy v Praze. Nebude na ni reagovat speciálním novým opatřením, ale zkontroluje funkčnost dosavadních opatření a s kolegy je znovu probere. „Jsme chráněni dostatečně, nicméně přiměřeně, žádná škola není pevnost, každá pevnost je dobytná. Na podobné situace, doufám, připraveni jsme. Nicméně až nastalá konkrétní situace by skutečnou připravenost prověřila. Doufám, že takové takzvaně ostré prověrce v reálu vystaveni nebudeme," doufá ředitel Luboš Hošek.

Povinnost školy, nebo státu

V této situaci se ale ředitel spíše zamýšlí nad problémem, který není mezi potenciálním útočníkem a školou, nýbrž mezi potenciálním a i diagnostikovaným útočníkem a státní mocí. „Podle mě se ne vždy dostatečně angažuje v minimalizaci i těch rizik, kterým lze předejít. Na nich je, jakým způsobem zajistí, aby osoba, o níž se ví, že je potenciálním rizikem, příště na některou ze škol neútočila," dodává Luboš Hošek.

Několik oslovených ředitelů středních a základních škol v kraji i v Praze odmítalo odpovědět, jakým způsobem jsou zabezpečeni, a to právě s ohledem na bezpečnost svých žáků.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

16.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Brabec
56

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. 21.10.2017
31

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení