Základní škola je na kraji své kapacity, kulturní dům zase dožívá. Už příští rok by se však situace v Mníšku pod Brdy měla obrátit k lepšímu.

Už od roku 2012 se vedení města rozhodlo pro uskutečnění projektu, v jehož rámci se už za devět milionů zrekonstruovaly prostory původní školní budovy a předělaly se některé dílny na třídy. Za dalších 21 milionů korun nyní staví ve městě novou tělocvičnu. „Otevřena bude 1. září," říká mníšecký starosta Petr Digrin.

Stavba školního pavilonu

Mníšecká škola tak bude mít k dispozici dvě tělocvičny, vedle původní také nově postavenou ocelovou obloukovou halu o rozměrech 19 krát 35 metrů, u níž zhruba polovinu nákladů pokryla státní dotace.

Na podzim by pak měla začít poslední část projektu výstavba školního pavilonu, který by měl být podle starosty hotový v příštím roce. „Dvě patra budou v budově vyhrazena pro školní účely, vzniknou kmenové třídy a prostory pro družiny. V přízemí pak bude komunitní centrum," popisuje plán Digrin.

Vznikne místo pro seniory a mladé 

Komunitní část pavilonu se bude skládat z mateřského centra, prostoru pro klub důchodců, multifunkční knihovny, dvou místností pro volnočasové aktivity a sálu pro 200 osob.

Současný kulturní dům v údolí parku Pivovárka vznikl původně jako dočasná stavba, jež sloužila jako obydlí pro stavaře, kteří budovali zdejší sídliště. Nakonec zde vznikl kulturní dům, který nemá dostatečnou kapacitu.

Finanční zdroje 

Při volbě řešení pak radnice došla k tomu, že komunitní centrum, kam chodí děti, spojí se školním zařízením. U stávající školy tak vznikne kampus, kde se budou děti bezpečně pohybovat, nebudou muset přecházet silnice.

Výstavba pavilonu podle odhadu vyjde na 85 milionů korun, z toho 44 milionů pokryje dotace od ministerstva financí. Město si kvůli zbylé sumě vzalo úvěr v hodnotě 37 milionů korun, zbytek peněz vyčlení v rozpočtu na rok 2017. Pavilon navýší kapacitu školy ze 730 na 850 dětí.

Čtěte také: Obce z okolí Mníšku se za 220 milionů napojily na Želivku