„Školáky zaujal shluk lidí před obchodem. Na zemi ležel člověk a z hlavy mu tekla krev," líčila Lenka Morávková z kanceláře týneckého starosty událost z konce ledna s tím, že se po zjištění, co se stalo, František Podaný zeptal přítomných dospělých, zda někdo z nich už přivolal záchrannou službu. Jeden ze seniorů sice školákovi odpověděl kladně, ale záchranku stejně nepřivolal, protože se prý nedovolal.

„Lidé tam říkali, že je to nějaký místní obejda a že pije," popsal František Podaný atmosféru na místě úrazu s tím, že hned, jak zjistil, že sanita ještě nejede, volal zdravotní záchranáře na tísňové lince 155.

„Pán komunikoval, chtěl se postavit a lidé kolem mu s tím i pomáhali. Vysvětlil jsem jim ale, že to není dobře, že by mohl mít i poranění páteře. Potom na místo přišel otec zraněného, začal synovi ránu na hlavě čistit sněhem a chtěl ho odvést. Nechal toho teprve poté, co jsem mu řekl, že v případě, že bude pokračovat, přivolám policii," vyprávěl František Podaný na nahrávce, kterou má Deník k dispozici.

Zachoval se dospěleji než dospělí

To už ale k místo mířila z Benešova rychlá sanita záchranky. Školák jejího řidiče také mobilem navigoval na místo úrazu. Zdravotníci následně zraněného na místě ošetřili a pro jistotu ho převezli i do nemocnice. „Chtěla bych ještě jednou připomenout, že Františkovi není ještě ani patnáct let a při mužově úrazu se zachoval vlastně dospěleji než dospělí, kteří stáli okolo a jen se dívali," dodala Lenka Morávková.

Ředitelka týnecké školy Hana Váňová se o záslužném činu své ho žáka dozvěděla při pobytu na horách. „Příjemně mě to překvapilo a velmi mě to potěšilo. Ne všechno je s deváťáky úplně prima. Když to tak ale vezmu zpětně, to, co Franta udělal, jak se zachoval, je pro život vlastně mnohem důležitější, než to, že se nenaučil slovíčka, nebo že něco zapomněl," zhodnotila čin týneckého školáka zkušená kantorka.

Čtěte také: Díky za život, vzkazuje řidič autobusu