Vlak před neprůjezdným úsekem jednokolejné trtati musel zůstat stát v Chrástu nad Sázavou – a také vozovka zůstala zablokována v celé šíři. Vyřešit problém se podařilo až po dvou hodinách.

Hasiči na místo dorazili hned ze tří stanic: vedle zásahových cisteren z Jílového a ze základny drážních hasičů z pražské Michle přijel na pomoc také vyprošťovací automobil z Benešova. Všechna technika ale musela zastavit v kopci za uvízlou soupravou; dostat se před ni bylo nemožné, informoval Deník Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů.

Protože se hasičům podařilo najít hromadu štěrku, chopili se lopat a jali se podsypávat kola kamionu. V půl deváté už ovšem bylo jasné, že tohle úsilí na vyřešení problému stačit nebude. Nadějí se stal příslib lesníků, že seženou traktor, který by uvízlé soupravě mohl pomoci.

Čekání na jeho příjezd se protáhlo, ale vyplatilo se: právě s jeho pomocí se podařilo kamion se dřevem vytáhnout přes přejezd. „Trať je uvolněna, mohl Holomčík ohlásit ve 21.50 hodin. I pak však ještě na místě pracovali drážní hasiči, kteří se postarali o úklid komunikace.

Sypací traktor vjel přímo před vlakRovněž za Praze-západ a rovněž na železničním přejezdu se stal už v úterý jiný malér, který měl taktéž spojitost s klouzajícími komunikacemi. Přesněji: s jejich údržbou. Na nechráněném železničním přejezdu vybaveném jen stopkou v lokalitě Rymaně v Mníšku pod Brdy hodinu před polednem narazil osobní vlak vedoucí šest pasažérů do traktoru vybaveného sypacím zařízením pro rozhoz štěrku.

Nikomu se nic nestalo, hmotou škodu policisté vyčíslili na 70 tisíc korun – a provoz na jednokolejné trati se zastavil až do 12.46 hodin. Řidič traktoru i strojvedoucí byli střízliví – 64letý traktorista má ovšem co vysvětlovat. Je podezřelý z obecného ohrožení z nedbalosti, připomněla policistka Jana Dětská. S dodatkem, že za tento přečin by v případě uznání viny mohl u soudu padnout test od šesti měsíců do pěti let.

Čtěte také: Vlak vezoucí lidi narazil do traktoru se sypačem