Dobeše v pondělí jmenovala vláda, informoval na twitteru její mluvčí Martin Ayrer. Český kabinet už svůj zájem, aby se Praha po odchodu Velké Británie z Evropské unie stala sídlem instituce, dal na vědomí představitelům unie.

Jmenování Karla Dobeše

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl jmenovat Dobeše i kvůli jeho zkušenostem s kandidaturou na přesun GSA. Za hlavní důvody označil v předloženém materiálu Dobešovu předchozí úspěšnou misi, jeho zkušenosti, kontakty, přehled a kompetence. Zmocněncem pro spolupráci s GSA by měl Dobeš zůstat.

Zmocněnec by měl zajistit řádný průběh české kandidatury. „Bude zodpovědný za provádění a koordinaci všech aktivit souvisejících s kandidaturou, včetně zajištění a plnění komunikační strategie," stálo v materiálu pro ministry. Co nejrychlejší zřízení a obsazení funkce podle něj může zvýšit šance Česka v konkurenci ostatních států, protože se blíží start oficiálních jednání o vystoupení Británie z EU.

Evropský bankovní úřad se stěhuje kvůli brexitu

Úřad, který má v Londýně 159 zaměstnanců a na jehož jednání ročně přijíždí 10.000 až 15.000 lidí, by se měl přestěhovat kvůli brexitu. Evropská komise na konci března oznámila, že o právo hostit EBA se ucházejí všechny členské státy. Česko by podle Sobotky mohlo mít výhodu díky tomu, že zatím nepřijalo euro.

Česko má šanci

Česká vláda upřednostnila bankovní úřad před Evropskou lékovou agenturou (EMA), která rovněž sídlí v Londýně. Když vláda na začátku února ze dvou institucí zvolila tu bankovní, tehdejší státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) uvedl, že Česko má v této oblasti lepší šanci.

EBA byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Působí jako regulátor bankovního sektoru v EU, jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla. Kritéria, podle kterých budou sídla unijních agentur vybírána, budou přijata na červnovém jednání Evropské rady. Do konce července členské státy musí předložit svou oficiální kandidaturu.