„Bez vědomí majitelek vnikal na oplocené pozemky a následně i do rodinných domků ve dvou obcích na okrese Praha-západ," konstatoval Chalupa, podle jehož slov pachatel způsobil hmotnou škodu dosahující téměř 60 tisíc korun.

Poprvé měl podezřelý udeřit ve středu 20. ledna po ránu v obci Slapy. Přelezl drátěný plot u domu obývaného 80letou ženou, načež se volně pohyboval po pozemku – a na jeho protější straně znovu lezl přes plot, aby se dostal na pozemek sousední nemovitosti. Tam 88letá seniorka zrovna krmila drůbež, přičemž dveře jejího domku zůstaly odemčené. Pachatel se vplížil dovnitř, načež ukradl peníze, peněženky a zlaté šperky.

Téměř jako přes kopírák se odehrávala zlodějská výprava o dva dny později, kdy pachatel v nestřeženém okamžiku dopoledne vnikl do domu 83leté ženy ze Lhoty u Dolních Břežan. Odnesl si peníze a doklady.

Vhodně zvolená taktika

V podobných případech nebývá vyšetřování jednoduché – kriminalistům se nicméně podařilo získat informace, které přispěly k dopadení podezřelého. „Díky jejich trpělivosti, ale především vhodně zvolené taktice při prošetřování obou případů se jim nakonec podařilo nalézt takové poznatky, které je dovedly na stopu pachatele a k jeho následnému zadržení," konstatoval Chalupa. Bližší podrobnosti však neuvedl.

Pokud vinu uzná soud, za krádež a porušování domovní svobody může být ve hře až pětiletý trest. Třiačtyřicetiletému muži teď hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, neboť se svým protiprávním jednáním dopustil trestných činů krádež a porušování domovní svobody.

Čtěte také: Muž balamutící seniory neváhal obrat o peníze i čerstvou vdovu