Jiří Dienstbier přesvědčil v letošním I. kole senátních voleb celkem 30,63 procent voličů, jeho soupeřka Michaela Vojtová 18,73 procent.

Se 14,89 procenty obsadil třetí pozici lékař Jiří Landa (ANO 2011), jenž, stejně jako dalších sedm soupeřů tímto v souboji o křeslo do senátu končí.

"Za podporu svým voličům velice děkuji. Nikomu nebudu radit, koho má ve druhém kole volit. Je to jejich rozhodnutí. Svoje třetí místo považuji za velký úspěch. Osobně jsem očekával, že v prvním kole zvítězí Jiří Dienstbier," komentoval výsledek Jiří Landa (ANO 2011), který skončil na třetím místě.

Jiří Dienstbier (ČSSD)

Otázka: Co je, podle vás,  pravý důvod, že voliči vyslovili velkou důvěru právě vám?

Jiří DienstbierOdpověď: Těžko mluvit za voliče, ale doopravdy si nemyslím, že bych v uplynulém období nebyl vidět a pravděpodobně i témata, kterým se věnuji, jimiž jsem se zabýval v senátu, jsou důležitá.

Ať už je to třeba úprava exekucí nebo některé otázky související s korupcí, jako je třeba financování politických stran a jejich kampaní. Voliče zřejmě zaujala moje činnost v regionu a pochopitelně těžím i z dobrého jména svojí rodiny, prarodičů a svého otce, kteří byli svým životem s Kladnem svázáni.

První kolo dopadlo velmi dobře, tudíž bych chtěl za podporu voličům poděkovat a jsem rád, že přišli i v poměrně vysokém počtu. Doufám, že se mi podaří je i napodruhé přesvědčit, jak je důležité nenechat rozhodování osudu a na jiných lidech a svým hlasem se také připojit.

Těžko budu voliče přesvědčovat na nových tématech. Myslím si, že program, za nějž bojuji, je dostatečně znám a už budu jen pokračovat v tom, co jsem dělal dosud a doufám, že to voliči i ve druhém kole ocení a potvrdí výsledek z prvního kola. Počítám i s tím, že vyrazím ještě do obcí na Kladensku, kde se budu potkávat s lidmi v otevřeném prostoru.

Michaela Vojtová (TOP+STAN)

Otázka: Čím jste, podle vás, nejvíce zapůsobila na voliče?

Z tiskové konference TOP 09 k zahájení předvolební kampaně pro senátní a komunální volby: Michaela Vojtová.Odpověď: Myslím si, že se lidem na Kladensku zkrátka líbila moje kampaň, se spoustou lidí jsem mluvila a oslovovala je každý den. Oslovola jsem i různé skupiny. Myslím si, že se povedlo oslovit hlavně Kladeňáky.

Kampaň jsem cílila na to, že jsem Kladeňačka, která tu žije celý život a jsem tu s těmi lidmi. Podle mě moje voliče zaujalo i to, že jsem normální žena, která chodí denně do práce a nemá k tomu žádné jiné funkce.

Snažím se, abych v případě úspěchu mohla zviditelnit náš region a starat se o lidi. Protože je senát je hlavně pojistka proti poslanecké sněmovně a má být jejím hlídacím psem a senát má hlavně plnit svoji kontrolní funkci, pokud pochopitelně nenastane mimořádná situace, že převezme funkci sněmovny.

Jelikož si myslím, že tu hlavní funkci v současné době senát nesplňuje, jelikož zde je téměř stejné zastoupení sociálních demokratů jako ve sněmovně.

Mezi lidmi se určitě do druhého kola ještě objevím a budu se snažit oslovit ty voliče, kteří dosud dali hlas na druhé straně politického spektra jiným kandidátům, již se do druhého kola nedostali. Budu se snažit voličům nabídnout nějakou alternativu vůči panu Dienstbierovi.