Jak hodnotíte své působení ve funkci?

Byl to velký skok stát se z velitele ve výjezdové jednotce rovnou ředitelem celého územního odboru, dříve okresu. V počátcích to bylo opravdu velmi náročné, musel jsem se velmi rychle zorientovat v problematice, na kterou mě nikdo nepřipravoval, takže, jak se říká, byl jsem vhozen do vody, abych se naučil plavat. V té době mi asi hodně pomohla má houževnatá povaha nic nevzdat, vytrvat a jít za svým cílem. Samozřejmě byla důležitá rodinná podpora, bez které to nejde a také podpora mých kolegů a nově vybudovaného týmu ve vedení Územního odboru Příbram. Přestože mi ubylo volných chvil a přibylo mnoho práce a úkolů, především těch manažerských, jsem velmi rád a spokojen s tím, co se nám za necelé dva roky povedlo realizovat.

Co konkrétního máte na mysli?

Podařilo se sehnat peníze na opravy a rekonstrukce některých nevyhovujících částí našich stanic v Příbrami, Dobříši a Sedlčanech, podařila se nakoupit nová technika a technické prostředky atd. Slovem podařilo, mám na mysli především skutečnost, že nemalý objem finančních prostředků nebyl čerpán ze státního rozpočtu či strukturálních fondů evropské unie, ale prostřednictvím mimorozpočtových zdrojů například od našich partnerů, dárců a sponzorů, kterým bych tímto chtěl velkou měrou poděkovat, že se podíleli na zvýšení úrovně zajištění požární ochrany a tím pádem i bezpečnostního standardu pro všechny občany v tomto regionu.

Je něco co se vám zatím nedaří realizovat podle vašich představ?

Samozřejmě, vždy je co zlepšovat, a pokud má mít člověk ten pověstný vnitřní motor, který jej žene v životě kupředu, tak pak nemůže být nikdy stoprocentně spokojený. Neřekl bych přímo, že by se v minulém období něco nepodařilo. Prostě jsou věci, které nejdou tak rychle realizovat, jak bychom si představovali a přáli.

Například?

Aktuálně je jednou z těch problematičtějších věcí například nábor a obsazení volných služebních míst ve výjezdových jednotkách. Bohužel jsme se sice až v poslední době, ale přesto dostali do stejného problému, jaký už má delší dobu armáda, či policie a další státní složky s obsazováním služebních míst a početních stavů uchazeči, kteří nesplní kritéria přijetí. Po několika finančně hubených letech pro bezpečnostní sbory se konečně situace značně vylepšila a dochází i k postupnému navyšování služebních míst na původní stav. V současné době bychom tak rádi přijali do svých řad několik nových kolegů – výjezdových hasičů pro přímý výkon v jednotce HZS Příbram, ale kvalitních uchazečů je jak šafránu.

Čím je to způsobeno? Jsou tak tvrdé přijímací podmínky, nebo je práce špatně ohodnocena, nebo snad lidé ztratili o profesi hasiče zájem?

Nemyslím si, že by se úplně snížil zájem o tak prestižní profesi, jakou bezesporu profesionální hasič je. Já vidím problém v několika rovinách. Jedním z důvodu menšího zájmu je fakt, že značně ubylo lidí na trhu práce. Navíc vzrůstající tempo tuzemské ekonomiky nahrává novým investicím, vzniku nových pracovních příležitostí a samozřejmě i růstu platů v podnikatelské sféře. To potvrzuje i skutečnost, že přestože dlouhodobě spolupracujeme s SOŠ Dubno, kde se vyučuje obor Požární ochrana, tak v letošním roce se absolventi rozprchli do celé republiky a k nám se již žádný k podzimním přijímacím řízením nedostavil. Dalším problémem je, že některá media vykreslila finanční ohodnocení hasičů do takové míry, že si lidé myslí, že pokud budou u nás zaměstnáni, budou peníze do práce spíš nosit. Osobně si myslím, že finanční ohodnocení hasičů za jejich rizikovou práci by mělo být vyšší, přesto se domnívám, že se dá za služební příjem - hasičský plat, slušně žít. Na stranu druhou, v posledních dvou letech došlo k částečnému narovnání platových podmínek takřka na úroveň z let 2009 - 2010 a budoucí výhled platového vývoje je také optimistický. Hasiči jako příslušníci bezpečnostního sboru mají i určité sociální benefity oproti privátní sféře, ale ruku v ruce samozřejmě i určitá omezení a povinnosti.

Předpokládám, že čtenáře by zajímalo, jak se tedy stát hasičem.

Přijímací podmínky jsou několik let stejné. Uchazeč musí být v první řadě občanem České republiky, musí být bezúhonný a mít minimálně úplné středoškolské vzdělání (maturitu). Dále musí být fyzicky, zdravotně i duševně způsobilý, což se zjišťuje při fyzických testech, komplexní zdravotní prohlídkou a na psychologickém vyšetření. Pokud uchazeč nezvládne nebo nesplní limity byť jen u jedné z výše jmenovaných způsobilostí, pak je z přijímacího řízení vyřazen a brána k HZS se pro něj uzavírá. Brána se však nemusí uzavřít navždy, pokud uchazeč selže např. při fyzických testech nebo vyšetření psychologem, protože oba testy lze určitou měrou natrénovat a připravit se na ně.

Jak tedy postupovat?

Základem je, že se každý uchazeč musí přihlásit do náborového výběrového řízení, jen pak může ukázat, že má dobrou fyzičku, je psychicky odolný a vyrovnaný a zdravotně v pořádku. Konkrétně přihlášení do náborového řízení spočívá v dostavení se na personální pracoviště ředitelství ÚO Příbram – HZS Středočeského kraje. Mimochodem ve velmi brzké době bude vyhlášeno nové náborové výběrové řízení na obsazení několika nových služebních míst v jednotce HZS Příbram a doufám, že tentokráte se dostaví uchazeči, kteří uspějí a splní přijímací podmínky, aby se po slavnostním složení Služebního slibu mohli stát příslušníky HZS Středočeského kraje na územním odboru Příbram.

Dáváte si nějaká předsevzetí?

Doufám, že rok 2016 bude mnohem klidnější než rok 2015, co do počtu mimořádných událostí. V roce 2015 jsme na všech stanicích územního odboru Příbram zaznamenali poměrně značný nárůst mimořádných událostí oproti předchozím létům. Co se týká provozních věcí, tak věřím, že bude ještě více úspěšný než rok předchozí, protože jsme na letošní rok připravili hned několik projektů, které jsme představili nejen našim partnerům a spolupracujícím subjektům, ale i místním samosprávám a ohlas, respektive reakce na zvýšení akceschopnosti naších jednotek byly velmi pozitivní. Pracovní předsevzetí jako taková si žádná nedávám, oproti těm osobním. Co se týče řízení a směrování příbramského územního odboru, v budoucnu mám však své vize a cíle, které se snažím postupně naplňovat, a k mé velké spokojenosti se to zatím daří. A tak přeji vašim čtenářům především pevné zdraví a štěstí v roce 2016, a ať se všem vyhýbají mimořádné události, které vyvolávají potřebu zásahu jednotek požární ochrany.

Čtěte také: Kladenští hasiči převzali unikátně vybavený kontejner