Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sázava se velké vody nebude v budoucnu už muset obávat

Sázava - Až do roku 2006 se protipovodňová prevence a především protipovodňová opatření Sázavy na Benešovsku nijak netýkala. Před devíti lety se ale všechno změnilo. Přišla velká povodeň a v místech, kde stejnojmenná řeka dosahovala běžně sedmdesáticentimetrové hloubky, vystoupala její hladina do bezmála pětimetrové výšky.

15.7.2015
SDÍLEJ:

V roce 2006 začal vznikat pro město Sázavu projekt na protipovodňová opatření.Foto: Ilustrační foto Miroslav Kucej

„To postižení bylo skutečně veliké. Dvě části města byly zcela pod vodou, řadu lidí jsme byli nuceni evakuovat a následné škody se vyšplhaly do několika desítek milionů korun," zavzpomínal na ne příliš příjemné období starosta Sázavy Petr Šibrava. Proto ještě týž rok začal vznikat projekt na protipovodňová opatření, který má v současné době již třetí verzi.

První vypracování návrhu, který předpokládal prohloubení koryta a zvětšení detence překazilo vyhlášení programu Natura 2000. Celý střední tok řeky Sázavy, od Soběšína až do Davle se především kvůli velevrubu tupému, což je jeden z druhů škeble říční stal chráněným územím a projekt přestal odpovídat kritériím pro tato teritoria.

Začal tedy vznikat projekt druhý, který se zaměřil na pobřežní hráze. Tam ovšem narazil na nesouhlasná stanoviska majitelů pozemků přímo u řeky, takže bylo nuceno přistoupit k projektu pořadové číslo tři. „Tady jsme se snažili, a to se nám nakonec i podařilo, vykoupit všechny strategické pozemky, které k tomu patřily, a ty hráze přeprojektovat tak, aby se nedotkly těchto soukromých nemovitostí," vysvětlil Petr Šibrava.

Nyní je tedy Sázava už ve stádiu, kdy má hotovou dokumentaci pro územní rozhodnutí, připravuje se stavební dokumentace a příští rok by budoucí nositel dotace, kterým je Povodí Vltavy měl podat žádost na ministerstvo zemědělství. Starosta města si proto myslí, že zhruba v roce 2017, 2018 by mohli protipovodňová opatření začít stavět.

Rozlivové území

Již nyní má ovšem město hotová dvě dílčí opatření. Jedním je ochrana louky, na které se už několik let pořádá tradiční Svatoprokopská pouť. „Jde totiž o rozlivové území, které bylo v centru města nejvíc zasažené," podotkl starosta Sázavy.

Proto v době, kdy se dělal obchvat silnice Uhlířské Janovice – Sázava se ze zbylého materiálu vystavěla protipovodňová hráz. Ta v současné době ochraňuje, i když ne zcela dostatečně, jelikož je tam soukromá zemědělská usedlost, louku v podzámčí.

Druhým dílčím opatřením je protipovodňová ochrana průmyslové zóny. Jedná se o oblast, která začíná zhruba na úrovni nové čerpací benzinové stanice a táhne se směrem na Stříbrnou Skalici. Na to vše poté naváže velká protipovodňová hráz, která by měla ochránit zejména sportoviště, to znamená fotbalový a atletický stadion, sokolovnu, úřadovnu Policie ČR, přilehlou restauraci, obchody a obytné domy.

„Na protějším břehu by měla pokračovat do části Závrtek, která byla při posledních povodních, kvůli tomu, že se jedná o nejníže položené místo a navíc tam ústí Dojetřický potok, nejvíce zasažena," vysvětlil Petr Šibrava. „Z toho důvodu jsou tam navržena i mobilní hrazení," doplnil informaci starosta Sázavy.

Mobilní zábrany

Malá hráz, jíž město nechalo vybudovat v loňském roce je i v oblasti Na Kácku. Také tam v předešlých, ale i v poslední verzi protipovodňových projektů počítá Sázava s mobilními zábranami, jelikož tudy vede hlavní cesta do kempu Na Ostrově.

„Ta hráz je udělaná z L profilů, kdy by se v případě potřeby jenom na šíři auta doplnila pytli s pískem. Takže tak do hodiny by byla plně funkční," míní Petr Šibrava s tím, že podle jeho názoru je zdařilá i po vizuální stránce. Je zavezena zeminou a osázena popínavými rostlinami.

„Všechna tato opatření počítají se stoletou vodou," dodal starosta Sázavy, podle jehož slov by se situace z roku 2006 neměl už opakovat. Petr Šibrava je přesvědčený, že to byla souhra několika nešťastných náhod, které se potkají jen výjimečně. Velké množství sněhu na Vysočině a teplé jaro, do kterého přišel týdenní déšť.

Autor: Martina Křečková

15.7.2015
SDÍLEJ:
Finančník Petr Kellner.
25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení