Jedna z nejvýraznějších barokních staveb v Čechách se dočkala úpravy vzhledu. Kaple svaté Anny, jejímž autorem je architekt Jan Blažej Santini. Důvodem, proč stavba potřebovala rekonstrukci, byl problém s odvodněním.

Kapli ohrožovala voda 

Pod kapli zatékalo, což památku ohrožovalo. Stavebníci opravili barokní fasádu a obnovili i interiér budovy. Opravili i dřevěný oltář a kamenné prvky. Kaple také získala nové vnitřní i vnější osvětlení. „Oprava stála okolo devíti milionů korun," uvedl středočeský hejtman Miloš Petera.

Do kaple se však až do podzimu lidé nepodívají. Stále probíhá oprava celého objektu. Jeho součástí je i horní zámek, který původně sloužil jako letní sídlo abatyší matek představených benediktinského kláštera svatého Jiří na Pražském hradě.

close INTERIÉR kaple. info Zdroj: Panenské Břežany zoom_in

Za války bydlel v zámku K. H. Frank  

Na konci stejného století o rezidenci s kaplí klášter přišel. Na začátku 20. století se do zámku nastěhoval známý prvorepublikový nábytkář Bedřich Gerstel. Jeho dílem jsou vodní příkopy i venkovní bazén.

Při nacistické okupaci se se stalo sídlo domovem jednoho z předních nacistický pohlavárů Karla Hermanna Franka. V Panenských Břežanech měl jako souseda i dalšího významného muže nacistického Německa. Ve zdejším dolním zámku bydlel Reinhard Heydrich, který byl zabit v rámci akce Antropoid. Oplátkou za tento čin československých parašutistů bylo vypálení obcí Lidice a Ležáky, k čemuž dal rozkaz právě K. H. Frank.

Multimediální expozice 

V jeho bývalém sídle by měl být nejpozději v listopadu otevřen památník národního útlaku a odboje. Za projekt zaplatí Středočeský kraj 42 milionů korun.

Vznikne multimediální expozice s vizuální 3D prezentací protifašistického odboje, která bude spolu s Lidicemi a Terezínem tvořit jakýsi trojúhelník paměti národa období druhé světové války. „Výstava bude obsahovat i část věnovanou historii zámku. Nebudou zde chybět besedy, přednášky, diskuse nebo třeba pietní akce," uvedl už dříve středočeský radní Zdeněk Štefek.

Čtěte také: V Panenských Břežanech skončila rekonstrukce kaple sv.Anny