Hasiči oheň nejdříve označili za táborák. Vlivem větru, který po celý den na Kutnohorsku vál, se ale plameny rychle rozšířily a byl potřeba větší zásah. „Kromě hasičů z Kutné Hory a Čáslavi na místě zasahovaly i dobrovolné jednotky z Potěh, Vrdů, Žlebů, Olšan, Uhlířských Janovic, Nových Dvorů, Malína, Močovic a Krchleb," uvedla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Požár se podle ní rozšířil na prostranství o velikosti šedesát metrů čtverečních a hasiči se s ním naplno potýkali několik hodin. I když nebyl vyhlášen žádný krizový stav, slabý kouřový opar byl patrný v Čáslavi i v dalších obcích ve směru na Havlíčkobrodsko. „Jen jsem projížděl a začaly mě štípat a slzet oči," řekl jeden ze svědků ohně.

Boj s ohněm trval několik hodin. Teprve po jedenácté hodině dopoledne se hasičům podařilo zastavit šíření ohně a až před třináctou hodinou se hasičům podařilo plameny uhasit úplně. „Po uhašení hasiči na místě provedli z důvodů bezpečnosti zahrnování ohořelého prostranství zeminou," uvedla mluvčí hasičů.

Tím však jejich práce neskočila. Hasiči prostranství ještě dlouho kontrolovali kvůli hrozbě opětovného zahoření. „Po sedmnácté hodině došlo k přeskupení techniky a na místě zůstaly tři dobrovolné jednotky," dodala Kereková. Zvýšená bezpečnost kolem prostoru skládky potrvá ještě dnes a zítra. Hasiči budou prostranství monitorovat, aby nedošlo k případnému prohoření do spodních vrstev skládky.

Životní prostředí

Jak velké škody požár, jehož příčinou byla pravděpodobně horká část, která byla ukryta v komunálním odpadu, napáchal, je nyní předmětem dalšího šetření.

Občany po celém Kutnohorsku však více zajímalo, jaký dopad bude mít požár na životní prostředí. Podle vyšetřování odborníků, kteří byli na místo povoláni hned v úterý dopoledne, by ale mělo být vše v pořádku. „Tým ve speciálním měřícím voze hasičských jednotek nezjistil únik jakýchkoliv škodlivých látek do ovzduší," uvedl tajemník Městského úřadu Čáslav Antonín Hejzlar.

Na skládce byli kromě zástupců z čáslavského odboru životního prostředí, tajemníka Čáslavi a ředitele skládky Radka Doležala přítomni také zaměstnanci ze Školícího střediska a chemické laboratoře z Kamenice. Ti by měli závěry z místa požáru vyhodnotit během dnešního dne.

Případné následky a škody požáru bude řešit majitel skládky, nikoliv Město Čáslav. „Je to plně v kompetenci majitele skládky, který má zpracovány bezpečnostní opatření a podle nich postupuje. Veškeré dopady a případné škody tak bude řešit on," uvedl k požáru místostarosta Čáslavi Vítězslav Málek.