V úterý tyhle představy dostaly papírovou podobu. Pomoci s budováním potřebné infrastruktury má spolupráce hejtmanství s Výborem nezávislého ICT průmyslu. Právě v úterý představitelé obou institucí podepsali memorandum o spolupráci, a to za přispění vládního koordinátora digitální agendy Ondřeje Malého. Nově vzniklé sítě by také měly sloužit pro modernizaci a rozšíření infrastruktury potřebné pro ICT průmysl (tedy pro informační a komunikační technologie). Kdy by se stoprocentní pokrytí obydleného území středních Čech vysokorychlostním internetem mělo stát realitou? Prý do pěti let.

Když se kopne do země


Myslet na budoucí internetové rozvody se bude i při provádění investičních akcí jiného charakteru; třeba při opravách silnic nebo chodníků, vysvětlil v úterý radní pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje Věslav Michalik (STAN), který za kraj memorandum podepsal. „Chceme ve spolupráci s krajskými organizacemi a obcemi koordinovat činnost tak, aby bylo možné vzniklou infrastrukturu následně využít pro rozšíření vysokorychlostního internetu,“ konstatoval. Znamená to, že když se kopne do země, měly by být rovnou položeny kabelové chráničky – nebo přímo kabelové rozvody.

Pro bydlení i podnikání

„Výbor nezávislého ICT průmyslu je asociace firem, které se zabývají především tím nejzákladnějším kamenem ICT oboru, a tím je infrastruktura přenosu dat,“ vysvětlil prezident instituce Jakub Rejzek. S tím, že tato činnost má zcela konkrétní dopady: rozvinutá ICT infrastruktura sice trávu neposeká, slepice nenakrmí ani nenaštípá dřevo, ale atraktivitu regionu každopádně zvyšuje. Jak pro bydlení, tak pro podnikání.