„Po loňské návštěvě Thajska, kde jsem lovil mekongské sumce, to bylo pro mě splnění dalšího snu. S kamarádem jsme ulovili čtyři arapaimy od 40 do 70 kilogramů, jednoho padesátikilogramového siamského kapra a nechal se dokonce zlákat i anténovec červenoocasý," řekl o úspěšné rybářské výpravě Vlastimil Jakoubek a dodal, že na prutu měli ještě další čtyři arapaimy, které se ale nepodařilo vytáhnout.

„Byl to pro nás neuvěřitelný zážitek, který bych přál každému slušnému rybáři. Chytali jsme na přívlač, na 20librový prut a šňůru na 30 kilogramů. Bylo dost psychicky a fyzicky náročné vláčet od rána od osmi do odpoledne do 16 hodin a teploměr ukazoval 37 stupňů ve stínu," popsal rybář zážitky.

Doplnil, jak narazili na arapaimy, jejichž přítomnost poznali okamžitě po té, co dorazili k jezeru a viděli každou chvíli, jak se arapaimy nadechují. Tyto ryby žijí ve vodách chudých na kyslík a dýchají atmosférický vzduch, proto se musí vynořovat k hladině, jak nám rybář vysvětlil.

Brutální nástup a úprk arapaimy

Po nadhození podle Jakoubka následoval brutální záběr a souvislý těžký tah. „Arapaima se s vámi ze začátku vůbec nebaví. Má brutální nástup a úprk. Nahodil jsem do stejného místa a vzápětí přišel opět záběr o stejné síle a zuřivosti. Trvalo několik minut, než jsem byl schopen rybu zastavit a získat nějaké metry. Následoval další výpad a odvíjení," líčí Jakoubek boj s velkou rybou, která je hodně silná a bojovná a nevzdává se až do úplného konce.

„Modlil jsem se, aby se ryba nevyhákla…" vzpomíná na těžký souboj až do jejího vytažení z vody rybář. „Trvalo to půl hodiny a já jsem konečně držel v náručí arapaimu. Byl to opravdu neuvěřitelný pocit. Arapaima byla dlouhá dva metry a vážila neuvěřitelných 70 kilogramů," dodal Jakoubek.

Jeho svět točí kolem ryb

Vlastimil Jakoubek začal v podstatě rybařit od devíti let, když jezdil k babičce na prázdniny a poprvé se mu dostal do ruky rybářský prut. „Od té doby se celý můj svět točí kolem ryb. Když jsme byli menší, tak jsme si dokonce s kamarádem psali i kroniku, kdo co chytil, kde, na co a podobně. Zápisky si tedy píšu i teď, ale je to kvůli kaprařině," naznačil.

„V Čechách se pokouším cíleně chytat i větší kapry nad 10 kilogramů. Také si dělám poznámky, abych věděl, kdy a kde, a v jaké hloubce jsem kapra chytil, jaká byla teplota vody, jakou montáž jsem použil a plno dalších věcí. Pomáhá mi to při dalším lovu," prozradil na sebe rybář, jenž má v Čechách největší ulovené sumce 171 a 173 centimetrů, ale touží vytáhnout sumce nad dva metry délky.

Myslí i na očkování proti nemocem

Jakoubka lákají především sladkovodní ryby a jeho nejoblíbenějším druhem je sumec a nejoblíbenějším revírem italský veletok Pád. Místa k rybolovu si vybírá různě.

„Inspirují mě různé knížky, dokumenty a reportáže a snažím se získat co nejvíce informací na internetu. Když někam jedu, tak se snažím nasbírat co nejvíce informací o té lokalitě. Nepreferuji cestovní kanceláře. Vždy koupím jen letenku a zbytek si zařizuju na místě," uvedl rybář s tím, že myslí i na očkování proti nemocem, ale jak podotýká, stát se tam může cokoliv.

„Ale nebojím se, kdybych se bál, tak bych se nikam nepodíval. Mám rád dobrodružství a adrenalin spojený s rybolovem," popsal Jakoubek a dodal, že největším snem je ulovit stokilového sumce v Itálii a také se vypravit za sumci do Kazachstánu, chytit piraíbu v Amazonii či jesetera bílého v Britské Kolumbii.