Ten hygienici vnímají jako vysoký, byť celková nemocnost nyní zůstává výrazně pod hodnotami z období před vánočními svátky. Během nich se výrazně snížila – jak v tomto období bývá obvyklé – a ani po jejich skončení se nedostavil raketový vzestup (což v minulých letech také nebývalo výjimkou). V celokrajském měřítku zůstala pod epidemickou hranicí.

„V prvním kalendářním týdnu byl ve Středočeském kraji zaznamenán oproti předchozímu týdnu nárůst celkové nemocnosti akutních respiračních infekcí včetně chřipky o 6,1 procenta,“ uvedla mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová s tím, že celková nemocnost v přepočtu na sto tisíc obyvatel dosahovala hodnoty 1578 onemocnění. 

Nejvyšší byla hlášena v okrese Mělník, nejnižší na Praze-východ. Jak bývá obvyklé, nejvyšší podíl nemocných zaznamenali lékaři mezi předškoláky; naopak nejnižší nemocnost vykázala kategorie seniorů: věková skupina 65+. Pokud jde o pacienty trpící onemocněním s klinickým obrazem chřipky, přepočet na sto tisíc obyvatel dosahuje 77 případů, což hygienici vyčíslili na 4,9 procenta z celkové nemocnosti.

Šalamunová v pondělí upozornila, že vzhledem ke zvýšenému výskytu akutních respiračních onemocnění včetně chřipky hygienici doporučují občanům dodržovat několikero základních zásad. Hlavní radou je vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi – a v případě onemocnění zůstat doma; v nutných případech opuštění domova použít respirátor. „Nezdržovat se na místech s velkou koncentrací lidí, ve vnitřních prostorách případně použít respirátor,“ radí dále Šalamunová.

Nápadně to připomíná před časem hojně opakované pravidlo z covidového období „RRR – ruce, roušky, rozestupy. A ano, ani ruce nyní nezůstaly stranou pozornosti. Doporučení zní mýt si je často a opakovaně. „Mytím rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění. Pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučujeme použít dezinfekční gely na alkoholové bázi,“ uvedla Šalamunová.

Podávání rukou při zdravení je radno vynechat; stejně jako objímání a líbání. Nač by se naopak zapomínat nemělo, je zakrývání úst i nosu při kašli a kýchání kapesníkem. A dál? „Nedotýkat se rukama obličeje, nemnout si oči – snižuje se tím riziko přenosu viru z kontaminovaných předmětů, na které saháme. Nepůjčovat si mobilní telefony, sklenice, příbory, u dětí hračky a podobně,“ tlumočila Šalamunová doporučení kolegů pro chřipkové období, jež se také podobají pravidlům proti šíření koronaviru.

K dalším patří třeba i časté větrání či dodržování přiměřené fyzické aktivity včetně pravidelných procházek na čerstvém vzduchu, otužování, ale i pestrá strava se zvýšeným přísunem přirozených vitamínů v ovoci a zelenině. A také je žádoucí dbát na kvalitní a dostatečný spánek. „Pokud onemocníte, je nutná vzájemná ohleduplnost k ostatním: zůstaňte doma a nešiřte tak onemocnění dále,“ zdůrazňuje opakovaně Šalamunová.

Zdravotnickým zařízením a zařízením poskytujícím sociální služby současně v pondělí připomněla doporučení pro podzimní a zimní období, které hlavní hygienička Pavla Svrčinová vydala před dvěma měsíci: 8. listopadu. Mimo jiné v něm radí dbát na očkování proti chřipce u zaměstnanců, proti pneumokokovým nákazám u klientů, nechybí ale ani doporučení užívat respirátory zaměstnanci i návštěvami či v případě výskytu nákazy zavést bariérový režim ošetřování.

„Ve snaze zachovat co nejdostupnější sociální kontakt klientů upozornit návštěvy na rizika případného přenosu nákazy a vyzvat k bedlivému posouzení zdravotního stavu před vlastní návštěvou,“ uvedla také Svrčinová. „Návštěvu by měly odložit všechny osoby i s mírnými příznaky respiračního onemocnění (rýma, kašel, zvýšená teplota) a osoby, které jsou v blízkém kontaktu, například v domácnosti, s osobami s akutně probíhajícím respiračním onemocněním. Těmto osobám lze doporučit před případnou návštěvou provedení rychlého antigenního testu a použití ochrany dýchacích cest i nad rámce aktuálně platných opatření v zařízení,“ konstatovala.