Hašení ze země i ze vzduchu

Postupně odhořívala termoizolace mezi stěnami, které se vlivem působení požáru bortily. Na pomoc si středočeští hasiči přizvali i kolegy z Prahy vybavené hasicím a řezacím zařízením Cobra, které dokáže nejen vytvářet přesně zacílenou vodní mlhu, ale také se umí prostřednictvím vodního paprsku proříznout do potřebných míst. Podnikoví hasiči z mladoboleslavské automobilky, kteří dorazili hned s několika kusy techniky, přivezli dokonce kontejner s dálkově ovládaným pásovým vozítkem – protipožárním robotem; ten mimo jiné umí hasit přetlakovou mlhou. Vodní mlhu také chrlily na požářiště výkonné přetlakové ventilace s připojenými hadicemi – a při boji s plameny hasiči využili i výškovou techniku. Odpoledne se do hašení ze vzduchu zapojil rovněž policejní vrtulník s podvěšeným bambivakem, protože bylo možno využít otvoru v propadlé střeše – a dostat vodu i na místa, kam při pozemním zásahu proniknout nelze.

I tak bylo už odpoledne zřejmé, že zásah se protáhne přinejmenším do noci, ale spíš až do soboty. Proto bylo na 18. hodinu nachystáno střídání – a hasiči také začali přivážet potřebné vybavení včetně osvětlovacích balonů. Také zdravotničtí záchranáři, ačkoli zatím neměli práci, protože v souvislosti s požárem ani při jeho hašení nikdo nepřišel k úrazu, se nachystali na dlouhou akci. Do Mochova vyslali speciální vozidlo, které slouží jako zázemí. Vedle operátorského pracoviště nechybí zasedací část, která může posloužit pro jednání krizového štábu i k odpočinku – a k dispozici jsou i kuchyňka, toaleta, a dokonce i sprcha.

| Video: Youtube

Škoda asi bude obrovská

Do pátečního odpoledne se do akce zapojilo již na půl druhé stovky hasičů. Pomáhat s kyvadlovou dopravou vody dorazily i jednotky dobrovolných sborů z hlavního města. Právě problémy s přísunem vody si vyžádaly vyhlášení zvláštního stupně požárního poplachu. Hmotná škoda (jejíž prvotní příčina se zřejmě stane předmětem rozsáhlého a dlouhotrvajícího šetření) by se mohla vyšplhat na sto milionů korun. Hala je totiž zcela zničena. To, že ji čeká demolice, bylo patrné ještě předtím, než se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu. Jedna stěna se ostatně zřítila; později se také propadla část střechy.

Omezení platilo i na dálnici

V souvislosti s likvidací plamenů policisté už ve čtvrt na jedenáct upozornili na omezení provozu na silnici v Mochově. Původně předpokládali, že bude aktuální do 14.15 – záhy však čas posunuli na 20.15. A večer se pak časový odhad změnil znovu: na půlnoc. V silně zadýmené oblasti si museli dávat pozor i řidiči projíždějící po nedaleké dálnici D11; policie tam snížila rychlost jízdy. Hlášení místního rozhlasu občany upozornilo, že lidé v okolí by měli zavřít okna a nevětrat – a vpodvečer se upozornění, že krizový štáb nedoporučuje větrat, objevilo i na webových stránkách obce. Kvůli měření koncentrace škodlivin v ovzduší povolali hasiči i tým chemické laboratoře. Žádné alarmující hodnoty naštěstí specialisté nenaměřili.