Náročné vyprošťování ztroskotané lodi Costa Concordia na západním pobřeží Itálie dosáhlo až na Mělnicko. Záchranářské týmy totiž využívaly norné stěny 
z Neratovic k tomu, aby zabránily kontaminaci mořské vody ropnými látkami z narušeného vraku. Právě z toho přitom měli ekologové největší strach.

Potvrdil to Petr Ledvina, obchodní a marketingový ředitel neratovické společnosti Ecotextil, která do Itálie dodala rovných dvacet tun speciálního sorpčního materiálu.

Ačkoli jde o největšího výrobce sorbentů v Evropě, zakázka pro vyproštění vraku byla pro firmu náročná časově i logisticky.

„Požadovali velké množství materiálu, které značně přesahovalo jejich pravidelný odběr. Bylo to náročné i v tom ohledu, že jsme museli souběžně stíhat nastavené termíny," prohlásil Ledvina.

Firma Ecotextil má ze zhruba čtyř evropských výrobců největší podíl na trhu. Vedle Evropy dodává sorpční materiály i do Austrálie a Afriky.

Poptávka po nasákavých materiálech, které zabraňují znečištění přírody nebezpečnými kapalinami, se za poslední roky zčtyřnásobila.

„Zpřísňuje se legislativa ohledně ochrany životního prostředí a továrny jsou nuceny kupovat sofistikovanější materiály. Použití mikrovlákenných sorbentů je navíc jednodušší a čistší než používání starších typů sorpčních materiálů," vysvětlil Petr Ledvina.

Padesátka zaměstnanců na třech výrobních linkách v Neratovicích vyrábí vedle mikrovlákenných sorbentů také mikrovlákenná rouna, izolační rouna a pojící textilie.