Zastupitelé koaličních stran schválili vyrovnaný rozpočet metropole na příští rok. Opoziční kolegové z ODS a hnutí ANO finančnímu výhledu ve výši 77,6 miliardy korun vytýkají nekonkrétnost, bobtnající běžné výdaje i opomíjení priorit v čele s klíčovými dopravními stavbami. Rozpočet počítá s investicemi přes 18 miliard korun. Více než dvě třetiny této sumy jsou ale zatím „nezacílené“ do konkrétních projektů.

„Je to černá díra s investičními rezervami ve výši 13,5 miliardy korun. To je absolutně nestandardní a u státního rozpočtu takovou situaci přímo zakazuje zákon,“ poznamenal Ivan Pilný, zastupitel ANO, bývalý ministr financí a také někdejší manažer Microsoftu, který přidal k dobru osobní zkušenost z globální firmy. „Podílel jsem se na přípravě rozpočtu pro Billa Gatese. Kdybych mu položil na stůl rozpočet ve formě, jakou má ten pražský pro rok 2019, s enormními rezervami ve většině kapitol, čekala by mě zcela jistě výpověď,“ dodal Pilný. 

Upřesnění investic na začátku roku

Podle koaličních politiků v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) ale budou jednotlivé investiční položky upřesněny začátkem příštího roku. „Není to neobvyklý postup,“ uvedl Hřib. Náměstek primátora pro finance a rozpočet Pavel Vyhnánek (Praha sobě) kontroval také připomínkou, že všechny investiční zakázky nad 50 milionů korun musí stejně schvalovat zastupitelstvo.

„Chceme se nejdřív důkladně seznámit s připraveností jednotlivých projektů, které jsme převzali od minulé vládnoucí garnitury po říjnových volbách. A až pak je doplnit do rozpočtu. V konečném důsledku o tom stejně rozhodnou zastupitelé. My jako radní určitě nebudeme nadužívat právo schvalovat ty menší investice,“ reagoval na opoziční kritiku Vyhnánek.

Opozice: Pro odklad výkupu není důvod

ANO i ODS vytýkají rozpočtu také údajné opomíjení dlouhodobých priorit, jako je např. financování přípravy dostavby vnitřního okruhu. 

„Pro odkládání výkupu pozemků není důvod. A rozhodně popírám pomluvy ze sociálních sítí o tom, že mají někteří lidé z ODS na výkupech osobní zájem,“ podotkla Alexandra Udženija (ODS). 

Její stranický kolega Tomáš Portlík předložil „alternativní“ návrh rozpočtu. „Také v běžných výdajích jsou enormně vysoké rezervy. Například u veřejného osvětlení představuje tento polštář plnou třetinu celkové částky. Já jsem se v návrhu snažil dosáhnout rozumných hodnot růstu,“ přiblížil vlastní iniciativu Portlík.

Hnutí ANO pak vyzvalo koalici, aby vyjasnila svůj postoj ke klíčovým komunikacím. „Všichni bez výjimky se před volbami shodovali v tom, že pokračování obou okruhů ve schválené variantě je pro město zásadní a prioritní, stejně jako projekty radiál, které oba okruhy spojují, teď ale koalice nechce říct, zda, jak, kdy, kudy…“