„Můj táta v roce 1967 vyráběl s kolegy první kopii svatováclavské koruny na světovou výstavu v Montrealu a pak jsme už jako firma v roce 2000 vyráběli ještě jednu repliku na světovou výstavu v Hannoveru. Takže tahle je už vlastně třetí," řekl dnes Belda novinářům při odevzdávání dokončené práce zástupcům Středočeského kra­je.

Nabídka od hejtmanství ho ani moc nezaskočila. „Já jsem vedle toho vyrůstal, když mi bylo devět let, táta dělal tu první repliku. Potom v 70. letech dělali žezlo a jablko, takže mě to provázelo životem," zavzpomínal.

Další kopie vznikaly podle fotografie 

Originál svatováclavské koruny nechal vyrobit Karel IV., nyní je ve správě Pražského hradu. Replika, za niž kraj zaplatil kolem milionu korun, je vyrobena ze stříbrného plechu a pozlacena.

Skelet je osazen 96 kameny ze skleněné kompozice a dvěma desítkami říčních nebo skleněných perel. „Je v podstatě vyrobena stejnou technologií jako za Karla IV., protože se to asi jinak udělat nedá, akorát máme lepší nářadí," poznamenal šperkař. S otcem se prý při práci na zakázce radil, ne všechny detaily si ale po takové době pamatoval. Zatímco první replika byla zhotovena podle originálu, další kopie vznikaly podle fotografií a jiné dokumentace.

Rath hrozil kvůli kopii koruny Bendlovi 

Originál svatováclavské koruny je součástí českých korunovačních klenotů, k nim ještě patří korunovační žezlo, jablko, kříž, meč a roucho. Symboly české státnosti veřejnost běžně vidět nemůže, vystavují se jen výjimečně. Středočeský kraj si v minulosti, ještě za vedení ODS, objednal výrobu kopie císařské svatořímské koruny, což kritizoval nastupující hejtman David Rath (dříve ČSSD).

Hrozil dokonce předchůdci Petru Bendlovi (ODS) trestním oznámením. „Já tuhle trapnou rétoriku opakovat nehodlám," řekl ve středu k pořízení kopie svatováclavské koruny lídr středočeské ODS Martin Kupka.

Kraj bude obě koruny vystavovat 

„Pokud se díky tomu podaří přilákat do středních Čech více lidí, tak to vnímám tak, že kraji vznikla hodnota a bude záležet na dalším využití toho symbolu," dodal.

Kraj chce podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) obě koruny vystavovat při významných příležitostech. Uloženy budou v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. Veřejnosti se kopie svatováclavské koruny poprvé představí 28. října v Jezuitské koleji při příležitosti Dne Středočeského kra­je.

Čtěte také: Rektor Zima vyzval k příspěvku na varhany pro chrám sv. Víta