Jak vnímá odchod starosty Pavla Pikrta z řad ČSSD, za níž kandidoval? I to se dočtete v následujícím rozhovoru.

Proč si myslíte, že příbramská ČSSD ztratila sedm mandátů ve volbách?

Je to kombinace více vlivů. Část ztráty připisuji agresivní kampani a očerňování, které proti nám vedly konkurenční strany. Dalším problémem byl fakt, že ne každý z našeho týmu za tým skutečně bojoval. A z výsledků v celé ČR vidíme, že lidé chtějí zkusit „něco jiného", takže to jsou trochu i hlasy protestní proti zavedeným stranám.

Co říkáte na odchod Pavla Pikrta z ČSSD?

Předně je to jeho rozhodnutí a z mého pohledu se dalo očekávat. Jeho chování v průběhu kampaně naznačovalo, že ČSSD opustí. Bylo by správné, aby se vzdal i mandátu, který získal jako kandidát ČSSD, ale to on zřejmě neudělá.

Co je pravdy na tom, že jste Pavla Pikrta nezvali na porady a schůzky?

Pravda to není, Pavel Pikrt byl zván na všechny schůzky a porady, které se navíc konaly pravidelně, ve stejný čas, na stejném místě. Byl také zván na všechny akce, na kterých se místní sociální demokracie podílela před volbami. Bohužel, pravda je opačná – byl to právě Pavel Pikrt, který často bez omluvy či s omluvou na poslední chvíli nedorazil. V posledních měsících už se stranou a se spolukandidáty prakticky nekomunikoval. Jelikož měl volební tým k jeho „práci" připomínky, zřejmě si netroufal se s námi vidět tváří v tvář.

Co říkáte na tvořící se koalici ANO a TOP09 a proč si myslíte, že s ČSSD nechtějí vyjednávat?

Volební výsledek je jednoznačný a zmíněná koalice se tedy přímo nabízí. Mezi ČSSD a panem Vařekou juniorem proběhla jasná oboustranná deklarace již před volbami, že společně jednat nebudeme, což je také pochopitelné. Zatím může vznik koalice působit hladce, ale její čtyřleté fungování je stále ještě velký otazník.

Jak chcete při příštích volbách oslovit voliče, které jste nyní ztratili?

Prací. A srovnáním. Budeme určitě chtít ukázat voličům, jaký je rozdíl mezi námi a hnutím ANO i dalšími stranami. Jaká je jejich úspěšnost při investicích a v čerpání dotací a jaká byla naše. Budeme čtyři roky vidět a slyšet, budeme pracovat i v opozici, o tom není pochyb. Další volby jsou daleko, než abych znal celou strategii, ale věřím, že ČSSD přesvědčí voliče, že lepší volbou jsou zavedené strany, od kterých každý ví, co může očekávat a zná jejich práci, než pokusné strany a hnutí, která existují chvíli a na pochybném základu, jako jsou právě ANO 2011 Andreje Babiše a TOP 09 Miroslava Kalouska.

V senátních volbách jste neuspěl, co budete nyní dělat?

Dokončím svůj mandát a poté si chci určitě nějakou dobu odpočinout, protože kampaně byly náročné a budu pokračovat v práci jak v městském, tak krajském zastupitelstvu. Jsem také předsedou krajské komise pro IZS (integrovaný záchranný systém), kde je práce dost. Určitě nechci mizet z veřejného života, utíkat či schovávat se, ale budu i nadále pracovat. Právě pauzu, kterou si chci dopřát využiji k tomu, abych si vše v klidu promyslel.