K takovým dopravním nehodám dochází zejména na parkovištích u obchodních center a na placených parkovištích.

Na placeném parkovišti v Hrnčířské ulici v Berouně nezjištěný řidič poškodil pravý přední blatník osobního automobilu tovární značky Renault Megane. Dosud nezjištěný řidič z místa dopravní nehody ujel, aniž by poskytl údaje ke své osobě a sepsal společný záznam o dopravní nehodě pro pojišťovnu.

V současné době hledá policie viníka, který 5. ledna poškodil kolem jedenácté hodiny osobní vozidlo v ulici Karly Machové v Berouně, a to na placeném parkovišti technických služeb Beroun.

„Neznámý řidič dosud nezjištěným způsobem poškodil levé vnější zpětné zrcátko zaparkovaného osobního automobilu tovární značky Volkswagen Caddy. Po dopravní nehodě ujel pryč, aniž by sepsal společný záznam o dopravní nehodě," uvedla k případu mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Po neznámém řidiči a jeho vozidle pátrají dopravní policisté, kteří přivítají jakékoliv poznatky vedoucí k jejich ztotožnění na telefonním čísle 974 872 251.

Přestupek, ale i trestný čin

Jaká je povinnost řidiče, který spáchá dopravní nehodu? A čeho se řidič, který od ní ujede, dopouští? Jednou ze základních povinností účastníka dopravní nehody je zastavení vozidla a poskytnutí pomoci osobám, které ji potřebují. Současně musí účastníci dopravní nehody spolupracovat při zjišťování příčin dopravní nehody, aby bylo možné určit jejího viníka, z jehož povinného ručení bude uhrazena škoda poškozeným.

Pokud řidič tyto povinnosti nesplní, může se dopustit nejen přestupku, ale i trestného činu. Rozlišení přestupku a trestného činu je dáno především závažností dopravní nehody.

Pokud při dopravní nehodě došlo ke zranění, je povinností nejenom řidiče, ale všech osob, které se v blízkosti dopravní nehody vyskytují, poskytnout zraněným potřebnou pomoc. Pokud by zraněným tuto pomoc neposkytli, dopustili by se trestného činu neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku. Nezávisí ale na tom, jestli byl tento účastník dopravní nehody jejím viníkem.

Povinnost poskytnout potřebnou pomoc platí i pro řidiče s účastí na dopravní nehodě, kterou nezavinil. Za potřebnou pomoc se považují úkony potřebné k odvrácení nebo snížení nebezpečí smrti zraněného, a v některých případech může spočívat pouze v přivolání lékařské služby. Pokud řidič s účastí na dopravní nehodě neposkytne zraněným potřebnou pomoc, vystavuje se hrozbě trestu odnětí svobody až na 5 let.

Pokuta, ale i zákaz řízení

Pokud viník ujel od dopravní nehody, při které nedošlo ke zranění, bude se jednat pouze o přestupek. V takovém případě je možné účastníkovi dopravní nehody uložit pokutu ve výši od 2500 do 5000 korun. V blokovém řízení pokutu do tisíce korun.

Pokud by se přestupce tohoto přestupku dopustil v uplynulých 12 měsících dvakrát a vícekrát, nebylo by možné tento přestupek projednat v blokovém řízení. Ve správním řízení by mu musela být uložena nejen pokuta, ale i zákaz řízení na 1 až 6 měsíců.

Řidiči, kteří se dopouštějí malých dopravních nehod a ujedou od nich, jsou přesvědčeni, že se svým jednáním žádného přestupku nedopouštějí, a tak jim za to nemůže být uložena pokuta. To potvrzují i slova zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka. Ten řekl, že je ukládání pokut správními orgány v těchto případech zcela v rozporu se zákonem.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích hovoří podle něj o tom, že přestupku se dopustí ujetím z místa pouze řidič, který způsobí nikoli malou, ale velkou nehodu s něčím úmrtím, zraněním nebo se škodou nad sto tisíc korun. Pokud podle Stanislava Křečka dostanou pokutu za stejné chování i pachatelé drobných nehod, mohou se proti nim odvolat.